Առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման ԼՂ հարցում առաջընթացն անհնար է. Շավարշ Քոչարյան 09/15/2016   15:29  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման թյամբուղղու առաջխաղացում չի կարող լինել առանց այն պայմանավորվածությունների իրականացման, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացած գագաթնաժողովներին:
Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հետ զրույցում նշեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը: Նրա խոսքով` հենց դրանով է պայմանավորված բանակցությունների վերաբերյալ նորությունների բացակայությունը:
«Հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ու ԵԱՀԿ մոնիտորինգային խմբի լիազորությունների ընդլայնման մասին պայմանավորվածությունները չեն իրագործվել: Առանց դրանց առաջընթացն անհնար է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`ասացՔոչարյանը:

Замглавы МИД Армении: прогресс в карабахском урегулировании невозможен без выполнения венских и петербургских договоренностей 09/15/2016   15:45  |  Карабахский конфликт
Без выполнения достигнутых в ходе саммитов с участием президентов Армении и Азербайджана в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей не может быть прогресса в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, сказал в четверг журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
По его словам, именно этим обусловлено отсутствие новостей по поводу переговоров.
“Договоренности относительно закрепления режима прекращения огня и расширения полномочий мониторинговой группы ОБСЕ не были  реализованы. Без этого прогресс невозможен”, - цитирует Кочаряна “Арменпресс”.