Ժիրայր Սեֆիլյանի վերաբերյալ քրեական գործերը ՀՔԾ-ում են 08/06/2016   15:38  |  Վերլուծություններ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Ժիրայր Սեֆիլյանի վերաբերյալ քրեական գործերով քննությունը կիրականացնի հատուկ քննչական ծառայությունը: Բացառված չէ, որ դրանք միացվեն մեկ վարույթում։
Խոսքը գնում է 2015 և 2016 թվականներին հարուցված քրեական գործերի մասին։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2015 թվականի ապրիլին քրեական գործ է հարուցվել՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նախատեսված համազգային հրապարակային միջոցառումների ընթացքում զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու դեպքի առթիվ։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարեց, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ համատեղ ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում կանխվել է զանգվածային անկարգությունների կազմակերպումը:
Այս քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանքներ առաջադրվեցին մի շարք անձանց, նրանց թվում՝ Վարուժան Ավետիսյանին, Պավել Մանուկյանին, Գևորգ Սաֆարյանին, Ժիրայր Սեֆիլյանին, Գարեգին Չուգասզյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-225-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Բոլորն էլ կալանավորվեցին, իսկ ապրիլի 24-ից հետո ազատ արձակվեցին։
Երկրորդ գործը վերաբերում է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործին։
Իսկ այս տարի մայիսի 20-ին Ծիծեռնակաբերդի խճուղու սկզբնամասում ճանապարհատրանսպորտային պատահար էր տեղի ունեցել և դեպքի վայրում հայտնաբերվել էին Ժիրայր Սեֆիլյանի կազմակերպմամբ խմբի կողմից ապօրինի կերպով շրջանառվող երկու միավոր զենքն ու ռազմամթերքը:
Ավելի ուշ Քննչական կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց, որում նշվում էր՝ օպերատիվ-հետախուզական մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, ինչի նպատակով էլ վերջինս կազմակերպել է մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը:
Ընդ որում, խմբի անդամները որոշ հանցավոր գործողություններ ծրագրել էին իրականացնել ապրիլյան պատերազմին հաջորդող ժամանակահատվածում:
Հունիսի 22-ին Սեֆիլյանին մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և կալանավորվեց։
Նշված քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 9 անձ, որոնց թվում՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը։ Նրանցից մեկի գտնվելու վայրն անհայտ է, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ այս երկու քրեական գործերն օրեր առաջ ՔԿ-ն ուղարկել է դատախազություն, որն էլ այն, թերևս, պետք է ուղարկի ՀՔԾ՝ հետագա նախաքննությունը շարունակելու։
18:10 01/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր զարգացումներ Սեֆիլյանի գործով, հայտնաբերվել են մեծ քանակությամբ փամփուշտներ
19:09 28/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԺիրայր Սեֆիլյանի գործի քննության ընթացքում բազմաթիվ խախտումներ են տեղի ունեցել. պաշտպանական կողմ

Расследованием уголовных дел в отношении оппозиционера Жирайра Сефиляна займется Спецследственная служба Армении 08/06/2016   17:10  |  Аналитика
По сведениям “ФактИнфо”, расследованием уголовных дел в отношении лидера оппозиционного фронта “Новая Армения” Жирайра Сефиляна займется Специальная следственная служба Армении. Не исключено, что  эти дела будут объединены в одно производство.
Как сообщалось ранее, в апреле 2015 года было возбуждено уголовное дело по факту подготовки группой лиц массовых беспорядков в ходе публичных мероприятий, запланированных на 24 апреля 2015 года по случаю 100-й годовщины Геноцида армян.
Следственный комитет Армении сообщил, что  в результате мероприятий, предпринятых совместно со Службой национальной безопасности, удалось пресечь организацию массовых беспорядков.
В рамках данного дела ряду лиц, в том числе Варужану Аветисяну, Геворку Сафаряну, Жирайру Сефиляну, Павлу Манукяну, Гарегину Чугасзяну, были предъявлены обвинения по части 1 статьи 35-225 УК РА. Все они были взяты под стражу, а после 24  апреля отпущены на свободу.
Второе дело касается незаконного приобретения, хранения и перевозки оружия, боеприпасов, совершенных группой лиц по предварительному сговору.
20-го мая с.г. сотрудники Полиции, прибывшие на место  ДТП, произошедшего на подступах к Цицернакабердскому шоссе, обнаружили в автомобиле  участника аварии два автомата АК-74 с 120 патронами.
Следственный комитет Армении позже распространил сообщение, в котором отмечалось, что в результате совместных крупномасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что Жирайр Сефилян спланировал вместе с группой лиц захватить при посредничестве  вооруженных группировок и с применением оружия здания, сооружения, средства коммуникации и связи, в том числе Ереванскую телебашню. За это время он при посредничестве группы лиц организовал покупку, перевозку и хранение оружия и боеприпасов незаконным путем. Причем члены группировки планировали осуществить ряд преступных действий в последующий за апрельской войной период.
22 июня Сефиляну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) УК РА, он был заключен под стражу.
В качестве обвиняемых в рамках указанного уголовного дела  были привлечены 9 человек, в том числе Жирайр Сефилян. Место нахождения одного из них остается неизвестным. В отношении него объявлен розыск.
По информации “ФактИнфо”, СК несколько дней назад отправил оба дела в Генпрокуратуру, которая, по всей видимости, должна направить в ССС для дальнейшего расследования.
15:54 10/10/2013  |  Лента новостейКоординатор секретариата оппозиционного “Предпарламента” Жирайр Сефилян подвергся слежке