Բոլորի համար պարզ դարձավ, որ ղարաբաղյան խնդիրն այլևս սառեցված մնալ չի կարող. վերլուծաբան Սթիվեն Բլանք 07/14/2016   12:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Բոլորի համար պարզ դարձավ, որ ղարաբաղյան խնդիրն այլևս սառեցված մնալ չի կարող:
Այս մասին նշել է ամերիկյան ազդեցիկ վերլուծաբան Սթիվեն Բլանքը, հավելելով, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրի նշանակությունը վերջին շաբաթներին կտրուկ ավելացել է, հաղորդում է«Ամերիկայի ձայնը»:
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն իր տեղն է գրավում այլ կարեւորագույն խնդիրների՝ ռուս-ուկրաինական ճգնաժամի եւ Սիրիայում ընթացող պատերազմի հետ միասին:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի կողմից Մոսկվայում ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման ընթացքը քննարկելու նախաձեռնությունը, վերլուծաբանը նշում է, որ ապրիլյան պատերազմը միջազգային հանրությանը ստիպեց խնդրին այլ կերպ նայել. «Պարզվեց, որ այն կարող է պայթել՝ շատ վտանգավոր հետեւանքներ ունենալով ամբողջ Կովկասի, Մերձավոր Արեւելքի եւ նույնիսկ՝ Եվրոպայի համար: Իսկ եթե հաշվի առնենք, թե ներկայումս ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները որքան վատ վիճակում են գտնվում, ապա խնդրի սրումը կարող է իսկապես վատագույն հետեւանքներ ունենալ»:
Ադրբեջանական բանակի լուրջ հզորացմանը հանդիսանում է բանակցելու եւս մեկ պատճառ. «Այսպիսով, Հայաստանը, որը նախկինում կարող էր իրեն թույլ տալ չբանակցել, այսօր նման բան անել չի կարող»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ղարաբաղյան կարգավորման հարցը քննարկվել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Բարաք Օբամայի՝ իր ռուսաստանցի գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում: Խնդիրը քննարկվել է նաեւ Վարշավայում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում անցած մի շարք երկկողմ հանդիպումների ընթացքում:
Սթիվեն Բլանքի խոսքով, դեռեւս պարզ չէ, թե ինչ համաձայնություններ կարող են ձեռք բերվել, սակայն, համոզված է, որ համաձայնությունը կարող է վերաբերել խնդրի հիմնարար սկզբունքներին. «Դատելով նրանից, ինչ մենք լսել ենք մինչ օրս, կարող եմ ասել, որ համաձայնությունը հավանաբար խորքային է այլ ոչ՝ մակերեսային»:
Բլանկն անհանգստացած է նաեւ, որ Մոսկվայի ձեռքում համաձայնությունը բերելու է տարածաշրջանին ոչ թե խաղաղություն այլ՝ նոր պատերազմ. «Եթե այս կարգավորումը մշակված է Ռուսաստանի կողմից, ապա այն ոչ մի կերպ չի կարգավորի Կովկասում անկայունության արմատական պատճառները, մինչդեռ Միացյալ Նահանգների կողմից մշակված կարգավորումը կլուծեր այդ հարցը: Պատճառն այն է, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված չէ տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հաստատման մեջ, այն հետաքրքրված է հակամարտությունները կառավարելու եւ դրանցից օգուտ քաղելու մեջ»:
Հիշեցնենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն այն եզակի խնդիրներից մեկն է, որի շուրջ Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի միջեւ շարունակվում է դրական համագործակցությունը:
10:36 14/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄիջազգային հանրության կողմից ոչ մի պատժամիջոց չկիրառվեց, Ադրբեջանն էլ իրեն զգում է անպատիժ. քաղաքագետ
09:16 14/07/2016  |  ՄամուլՀայաստանի լռությունը պայմանավորված է ԼՂՀ քաղաքական իշխանության հետ ունեցած տարաձայնություններով. «Չորրորդ Իշխանություն»
09:11 14/07/2016  |  ՄամուլԻրանը բավական մտահոգ է ԼՂ հակամարտության շուրջ ընթացող բանակցություններով. «Հայկական Ժամանակ»
11:55 13/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախի անկախության ճանաչմանն ու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա. Դավիթ Բաբայան

Карабахская проблема отныне не может оставаться в замороженном виде – американский аналитик 07/14/2016   13:22  |  Карабахский конфликт
Всем стало ясно, что карабахская проблема отныне не может оставаться в замороженном виде, считает влиятельный американский аналитик Стивен Бланк.
Он добавил, что внимание к карабахской проблеме в последнее время резко возросло, передает “Голос Америки”.
Сегодня нагорно-карабахская проблема занимает свое место среди других важнейших вопросов наряду с российско-украинским кризисом и войной в Сирии.
Комментируя планы госсекретаря США Джона Керри обсудить процесс урегулирования карабахской проблемы в рамках  визита в Москву, аналитик отмечает, что апрельская война вынудила международное сообщество взглянуть на проблему с другой стороны.
“Выяснилось, что она взрывоопасна и чревата весьма опасными последствиями для всего Кавказа, Ближнего Востока и даже Европы. А с учетом напряженных российско-американских отношений, эскалация ситуации может привести к худшим последствиям”, - отметил он.
По словам Стивена Бланка, пока еще не ясно, какие договоренности могут быть достигнуты, однако, он уверен, что соглашение может касаться основных принципов урегулирования проблемы.
“Судя по тому, что мы слышали до сих пор, могу лишь предположить, что соглашение будет неповерхностным”, - считает аналитик.
Бланк обеспокоен тем, что в руках Москвы это соглашение приведет не к установлению мира в регионе, а к новой войне.
“Если вопрос урегулирования прорабатывается Россией, то это никоим образом не сможет разрешить коренные причины нестабильности на Кавказе”, - сказал он.
Между тем, аналитик считает, что проработанный США вариант урегулирования смог бы решить этот вопрос.
По его мнению, Россия не заинтересована в установлении долгосрочного мира в регионе. Она заинтересована в управлении конфликтами и получении выгоды от этого.
Напомним, урегулирование карабахского конфликта является одной из единственных проблем, вокруг которой Вашингтон и Москва продолжают позитивное сотрудничество.