Արցախի անկախության ճանաչմանն ու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա. Դավիթ Բաբայան 07/13/2016   11:55  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի անկախության ու ճանաչմանն բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Ադրբեջանը պնդում է փուլային տարբերակը, որը գործընթացը ձգձգելու մի ձև է, ավելի շահեկան դիրք ստանալու ձգտում է: Եթե Ադրբեջանը փորձում է ցույց տալ, որ շահագրգռված է հարցի կարգավորմամբ և չի տեսնում այլ տարբերակ, քան փուլայինը, ապա այդ դեպքում թող ճանաչի Արցախի անկախությունը, մենք էլ կճանաչենք Ադրբեջանին ու կնստենք բանակցային սեղանի շուրջ և կսկսենք քննարկել տարբեր հարցեր: Այլ տարբերակ չկա: Պետք է լինի Արցախի անկախության ճանաչումը, լիարժեք բանակցային ձևաչափի վերականգնումը, մնացածը ցույց կտա ժամանակը: Միևնույն ժամանակ պետք է բոլորը հասկանան մի բան, վերադարձ չի կարող լինել անցյալին, նաև սահմանների առումով»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով ՌԴ Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, որ այս անգամ շատ ավելի մոտ են հաջողության հեռանկարին, քան երբևէ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ դա վերաբերում է սահմանին հետաքննական մեխանիզմների ներդրման հացին:
«Հաշվի առնելով այն, որ ներկայում ընթանում են լուրջ քննարկումներ մեխանիզմների ներդրման հարցի շուրջ, կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը դրան է վերաբերում, որովհետև այս փուլում մենք Ադրբեջանի կողմից չենք տեսնում որևէ քայլ` ուղղված համապարփակ կարգավորմանը, ընդհակառակը շարունակվում են ապակառուցողական հայտարարությունները: Այս մեխանիզմների ուղղությամբ թեպետ նրանք խոչընդոտում են, բայց բացեիբաց դրա մասին չեն խոսում: Հետևաբար` պետք է սպասենք և աշխատենք այս մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:

Альтернативы признанию независимости НКР и восстановлению полноценного формата переговоров нет – Давид Бабаян 07/13/2016 12:17 | Карабахский конфликт
Альтернативы признанию независимости Арцаха и восстановлению полноценного формата переговоров нет. Об этом в беседе с "Арменпресс" сказал пресс- секретарь президента НКР Давид Бабаян.
“Азербайджан настаивает на поэтапном варианте, что является способом затянуть процесс, чтобы добиться более выгодных для себя позиций. Если Азербайджан пытается показать, что заинтересован в разрешении конфликта и не видит другого пути, чем поэтапный, тогда пусть признает независимость НКР, мы признаем Азербайджан и сядем за стол переговоров, начав обсуждать разные вопросы. Другого варианта нет. Независимость Арцаха должна быть признана, должен быть восстановлен полноценный формат переговоров, а остальное покажет время. Все должны понять, что возврата к прошлому не будет, в том числе, в вопросе границ”,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
Что же касается заявления главы МИД РФ Сергея Лаврова по поводу того, что переговоры по Карабаху ближе к успеху, чем когда бы то ни было, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян отметил, что, по всей вероятности, это относится к вопросу внедрения механизмов расследования.
"С учетом того, что сейчас серьезно обсуждается внедрение механизмов расследования, думаю, что это заявление относится, по всей видимости, относится к этому вопросу, поскольку в данный момент мы не видим сколько-нибудь серьезных шагов, направленных на всеобъемлющее урегулирование: напротив, продолжают звучать деструктивные высказывания. Несмотря на то, что они препятствуют вопросу внедрения механизмов расследования, однако об этом открыто не говорят. Следовательно, мы должны ждать и работать над внедрением механизмов расследования”,- цитирует агентство пресс-секретаря президента НКР.