Լավրովի լավատեսությունը պայմանավորված է ԼՂ-ի խաղաղ կարգավորման հարցում որոշակի արդյունքներ ցույց տալու փորձով. քաղաքագետ 07/13/2016   10:33  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը Tert.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, թե ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը հաջողությանն ավելի մոտ են, քան երբևէ:
Ըստ քաղաքագետի՝ Լավրովի լավատեսությունը պայմանավորված է նրանով, որ Ռուսաստանը վերջին շրջանում ակտիվ է և փորձում է խաղաղ կարգավորման հետ կապված որոշակի արդյունքներ արձանագրել և ցույց տալ աշխարհին:
«Դրա համար էլ Ռուսաստանից հնչող գնահատականները լավատեսական են և նաև խոստումնալից: Սակայն իրականությունը, ցավոք սրտի, այդպիսին չէ։ Մենք տեսնում ենք ճիշտ հակառակը, վերջին տարիների ընթացքում հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ամենալարված ժամանակահատվածն է՝ Ադրբեջան-Արցախ և Ադրբեջան-Հայաստան սահմանում»,-ասաց նա:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը նշել է, որ այս պահին չի կարելի խոսել բանակցային գործընթացի վերսկսման hնարավորությունների մասին, որովհետև նկատելի է, որ Ադրբեջանը մերժում է Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, որոնք ուղղված են սահմանում իրավիճակը վերահսկելի դարձնելուն և կայունություն պահպանելուն: Նա նշեց, որ Ադրբեջանի մոտեցումները ցույց են տալիս, որ խաղաղ կարգավորման հնարավորություն այս պահին չկա:
«Բացի այդ չպետք է մոռանալ, որ ապրիլին եղել է Ադրբեջանի կողմից պատերազմ վերսկսելու փորձ, ինչը չի կարող անհետևանք անցնել և չի կարող իրավիճակ չփոխել»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը նշել է, որ պայմանավորվածությունները պետք է հիմնված լինեն նախկին փորձի վրա: «Մենք Ադրբեջանի նախկին պաշտոնյաների կողմից շատ ենք լսել այն, թե կողմնակից են խնդրի խաղաղ լուծմանը, սակայն նրանց կատարած քայլերը հակառակի մասին են խոսում: Երբ խոսվում է, թե կողմերը համաձայնության են եկել ինչ-որ հարցերի շուրջ, ապա ժամանակը ցույց կտա, թե որքանով է Ադրբեջանը պատրաստ հետևել իր պայմանավորվածություններին: Գլխավոր խնդիրն իրավիճակի կայունացումն է և վստահությունը, որ Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով չի փորձի խնդիրը լուծել»,-ասաց:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը նշել է, որ Ադրբեջանի որևէ խոստումներին հավատալը միամտություն կլինի: Նա ներկայումս որևէ փոփոխություններ չի սպասում ղարաբաղյան հակամարտության հարցում: «Նույնիսկ բանակցային գործընթացը վերսկսումը կարելի է համարել առաջընթաց, սակայն մինչ բանակցությունների վերսկսումը, պետք է վստահության մեխանիզմներ ստեղծվեն, դիտորդների թիվը ավելացվի, Ադրբեջանը հրաժարվի մի շարք իր թեզերից, և Արցախը պետք է դառնա բանակցային կողմ»,-ասաց քաղաքագետը։

Оптимизм Лаврова обусловлен попыткой показать некоторые результаты в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта - политолог 07/13/2016   12:37  |  Карабахский конфликт
Политолог Грант Мелик-Шахназарян прокомментировал в беседе с Tert.am заявления главы внешнеполитического ведомства РФ Сергея Лаврова по поводу того, что стороны карабахского конфликта находятся сейчас ближе к успеху, чем когда-либо. По словам политолога, оптимизм Лаврова связан с тем, что в последнее время Россия стала более активной и пытается отметить некоторые результаты в вопросе мирного урегулирования и показать их миру.
«Поэтому оценки со стороны России оптимистические, а также многообещающие. Однако, действительность, к сожалению, иная. Мы видим абсолютно противоположное, за последние годы это самый напряженный период в армяно-азербайджанских отношениях как на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, так и на армяно-азербайджанской государственной границе», - сказал он.
Грант Мелик-Шахназарян отметил, что сейчас нельзя говорить о возможности возобновления переговорного процесса, поскольку очевидно, что Азербайджан отвергает достигнутые в Вене, Санкт-Петербурге договоренности, направленные на то, чтобы сделать ситуацию на границу контролируемой и сохранить стабильность. Он отметил, что подходы Азербайджана показывают, что на данном этапе нет возможности мирного урегулирования.
«Кроме того не стоит забывать, что в апреле Азербайджан предпринял попытку возобновления войны, что не может пройти бесследно и не может не сказаться на ситуации», - сказал он.
Политолог отметил, что договоренности должны быть основаны на прежнем опыте. «Мы часто слышали со стороны бывших азербайджанских чиновников, что они выступают за мирное урегулирование карабахского конфликта, однако их действия свидетельствуют об обратном.
Шахназарян призвал дождаться и воочию удостовериться в том, насколько Азербайджан готов следовать достигнутым договоренностям. По его словам, главная задача заключается в стабилизации ситуации и уверенности, что Азербайджан не попытается решить проблему военным путем.
Грант Мелик-Шахназарян отметил, что было бы наивно верить обещаниям Азербайджана. В настоящее время он не ждет каких-либо изменений в вопросе карабахского конфликта. «Даже возобновление переговорного процесса можно считать прогрессом, однако до возобновления переговоров должны быть созданы механизмы доверия, увеличено число наблюдателей, Азербайджан должен отказаться от ряда своих тезисов, и Арцах должен стать стороной переговоров», - сказал политолог.