Ֆրանսիայի դեսպան. Միջադեպերի հետաքննության մեխանզիմները կարևոր են բանակցությունների հեռանկարների կոնտեքստում 07/12/2016   12:07  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ֆրանսիան միշտ հայտարարել է, որ պատրաստ է կազմակերպել ու ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին՝ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման համար որոշումներ փնտրելու նպատակով։
Այս մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, հուլիսի 12-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան–Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
Ֆրանսիացի դիվանագետը նշել է, որ աշխատանքն ընթանում է ռուսաստանցի եւ ամերիկացի գործընկերների հետ սերտ համագործակցության շրջանակում։
«Նախագահ Օլանդը Վարշավայի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել է գործընկերներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հետ։ Բնականաբար, օրակարգում եղել է հակամարտության կարգավորումը»,– հիշեցրել է դեսպանը։ Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան քննարկում է հանդիպման հնարավորությունը՝ որպես հակամարտության կարգավորման շանս։
Ինչ վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներին եւ լրատվամիջոցներում հայտնված այն հրապարակումներին, թե այդ հարցում համանախագահները տարաձայնություններ ունեն, դեսպանը նշեց, որ այդ հարցով չկա ո՛չ թյուրըմբռնում, ո՛չ տարաձայնություն. միջադեպերի հետաքննության մեխանզիմներ տեղակայելը ծայրահեղ կարեւոր է բանակցությունների հեռանկարների տեսակետից։
16:35 06/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների հայտարարությունը առնվազն 3 կետով հակահարված էր Բաքվի պաշտոնական դիրքորոշմանը. Է. Շարմազանով

Внедрение механизмов расследования инцидентов крайне важно с точки зрения продолжения переговоров по карабахскому урегулированию – посол Франции 07/12/2016   12:58  |  Карабахский конфликт
Франция всегда заявляла о готовности организовать и принять встречу президентов Армении и Азербайджана, чтобы содействовать поиску решения нагорно-карабахского конфликта. Об этом, как передает “Арцахпресс”, заявил посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье на состоявшейся 12 июля пресс-конференции.
Французский дипломат подчеркнул, что работа проводится в тесном сотрудничестве с российским и американским коллегами. «Президент Олланд на полях саммита в Варшаве встретился с коллегами Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. Естественно, на повестке встреч был вопрос урегулирования конфликта», - напомнил посол. По его словам, Франция рассматривает возможность встречи как шанс на пути урегулирования конфликта.
Что касается внедрения механизмов расследования инцидентов и публикаций в СМИ о разногласии по этому вопросу среди сопредседателей, посол подчеркнул, что по данному вопросу нет ни недопонимания, ни разногласий: внедрение механизмов расследования инцидентов является крайне важным в контексте перспективы переговоров.