Պերմյակովի գործով ՌԴ-ի դեմ քաղհայցը ընդունելուց հրաժարվելու դատարանի որոշումն արդեն բողոքարկվել է. Երվանդ Վարոսյան 07/12/2016   19:09  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով տուժող կողմի ներկայացուցիչները արդեն իսկ Վերաքննիչ դատարան են բողոքարկել քաղհայցն ընդունելուց հրաժարվելու դատարանի որոշումը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողին հայտնեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները ընդդեմ Ռուսաստանի քաղհայց էին ներկայացրել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների կյանքի իրավունքի խախտման փաստով՝ 450 հազար եվրոյի չափով բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջով:
Փաստաբանը նշեց, որ իրենք Ռուսաստանի Դաշնության դեմ  առանձին քաղհայց էլ են ներկայացնելու դատարան, և ներպետական դատական ատյանները սպառելուց հետո, դիմելու են նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Մեր խնդրանքով մեկնաբանելով դատարանի այսօրվա որոշումը տուժող կողմի ներկայացուցիչների դատարանին ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժելու մասին, Երվանդ Վարոսյանը նշեց, որ իրենք այլ ակնկալիք դատարանից չունեին էլ: Փաստաբանն ընդգծեց, որ ՌԴ-ի դեմ բարոյական վնասի հատուցման պահանջով քաղհայցի վերաբերյալ դատարանը երկու որոշում է կայացրել. առաջին անգամ քաղհայցն ընդունվել է վարույթ, իրավահաջորդները ճանաչվել են  քաղհայցվորներ, իսկ ՌԴ-ն՝ քաղպատասխանող, մի քանի շաբաթ անց այլ որոշում է կայացվել՝ դատարանը հրաժարվել է քաղհայցն ընդունելուց:
Ե.Վարոսյանն ընդգծեց, որ տուժող կողմը գտնում է, որ ոճրագործության համար Ռուսաստանի Դաշնությունը պետք է Պերմյակովի հետ կիսի պատասխանատվությունը, թեկուզ՝ ֆինանսական առումով: Փաստաբանը պարզաբանեց, որ ՌԴ համապատասխան պաշտոնատար անձինք տեղյակ են եղել, որ Պերմյակովն ունի որոշակի խնդիրներ, ոչ միայն նրան ուղարկել են Հայաստան ծառայելու, այլև զենքը ձեռքն են տվել, նա էլ՝ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում փախուստի է դիմել, ինչը մի ամբողջ ընտանիքի համար կյանք է արժեցել:

Представители потерпевшей стороны подали апелляцию на отказ суд в принятии гражданского иска против РФ по делу Пермякова 07/13/2016   11:10  |  Убийство семьи Аветисянов
Представители потерпевшей стороны по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри подали апелляцию на решение суда об отказе в принятии гражданского иска. Об этом корреспонденту “Фактинфо” сообщил представитель правопреемника потерпевшей стороны, адвокат Ерванд Варосян.
Потерпевшая сторона подала гражданский иск к России на основании нарушения права на жизнь, требуя выплатить компенсацию в размере 450 тыс. евро в качестве возмещения нематериального ущерба.Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи требуют от РФ 450 тыс.евро в качестве компенсации морального ущербаАдвокат отметил, что они планируют подать в суд отдельный иск против РФ, и, исчерпав возможности обращения во внутренние государственные инстанции, обратятся в Европейский суд по правам человека.
Адвокат отметил, что суд вынес два решения относительно гражданского иска к РФ о возмещении морального ущерба. Сначала суд принял гражданский иск к своему производству, признав правопреемников потерпевших гражданскими истцами, а Российскую Федерацию – гражданским ответчиком.
Е. Варосян подчеркнул, что потерпевшая сторона считает, что Россия должна разделить с Пермяковым ответственность за преступление, хотя бы в финансовом плане. Юрист пояснил, что компетентные должностные лица РФ знали о бимеющихся у Пермякова проблемах, однако не только отправили его служить в Армению, но и дали ему в руки оружие. А он при первой же возможности пустился в бега, что стоило жизни целой семье.