Ադրբեջանական ԶՈւ-երը անկանոն կրակ են բացել Թալիշում հացահատկի բերքահավաք իրականացնող խաղաղ բնակչության ուղղությամբ 07/01/2016   14:54  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
2016թ. հունիսի 30-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին դիմում է ներկայացրել այն մասին, որ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության տարածքներում ադրբեջանական զինված ուժերը հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակ են բացել հացահատիկի բերքահավաք իրականացնող խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։
Համայնքի ղեկավարը տեղեկացրել է նաև, որ անվտանգության նկատառումներով բերքահավաք աշխատանքները դադարեցվել են: Այդ մասին ասվում է ԼՂՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակի տարածած հաղորդագության մեջ:
ԼՂՀ մարդու իրավունքի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը խստորեն դատապարտել է Թալիշ համայնքի բնակիչների կյանքի իրավունքի և սեփականության իրավունքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի ոտնձգությունը և միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջների ոտնահարումը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելություն իրականացնող և հատկապես Ադրբեջանում գործունեություն ծավալող իրավասու միջազգային կազմակերպություններին պաշտպանը կոչ է անում գործուն միջոցներ ձեռնարկել նման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ։
Միաժամանակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԼՂՀ օրենքով սահմանված կարգով, պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է միջադեպի հանգամանքների փաստագրում և իրավական վերլուծություն, որոնց արդյունքները հասանելի կդարձվեն հանրությանը։
09:10 26/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է հիմնականում հրաձգային զինատեսակներից
09:22 25/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՇփման գծում պահպանվել է հարաբերական հանգիստ իրադրություն
09:54 24/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը կիրառել է հրաձգային զինատեսակներ, ինչպես նաև՝ ենթափողային նռնականետ

Омбудсмен НКР поручил задокументировать факт обстрела азербайджанскими ВС мирных фермеров 07/01/2016   16:30  |  Карабахский конфликт
Руководитель общины Талиш Мартакертского района НКР Вилен Петросян 30 июня представил аппарату омбудсмена Арцаха заявление, в котором сообщалось, что азербайджанские ВС открыли беспорядочную стрельбу по мирным жителям, собиравшим урожай злаковых на сельскохозяйственных угодьях.
“Глава  общины также проинформировал, что по соображениям безопасности работы по сбору урожая приостановлены”, - говорится в сообщении аппарата Защитника прав человека НКР.
Омбудсмен НКР Рубен Меликян резко осудил посягательства Азербайджана на право жителей общины Талиш на жизнь и их собственность и попрание им требований международного гуманитарного права.
Меликян призвал осуществляющие миссию по защите прав человека компетентные международные организации, особенно  действующие в Азербайджане, предпринять действенные шаги по исключению подобных инцидентов.
В то же время, по поручению омбудсмена, его аппарат проводит документирование обстоятельств инцидента и фактов и юридический анализ произошедшего, результаты которых будут представлены общественности.
20:52 30/06/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана открыли огонь по мирным жителям близ линии соприкосновения
10:19 29/06/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана ночью обстреляли карабахские позиции из пулеметов – Минобороны НКР