Հարավային Օսիայի խորհրդարանը քննարկելու Է հայերի ցեղասպանության ճանաչման հարցը 06/15/2016   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարավային Օսիայի խորհրդարանն առաջիկա նիստում քննարկելու Է 2015 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության
ճանաչման հարցը: Այս մասին տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչումը Հարավային Օսիայի օրենսդիր մարմնում քննարկվել Է դեռ անցյալ տարի, սակայն հայ համայնքի պաշտոնական դիմումը խորհրդարանն ստացել Է հունիսի 14-ին»,-հունիսի 15-ին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է խորհրդարանի մամուլի ծառայությունում:
Գործակալության զրուցակիցը ճշտել Է, որ հարցն առաջիկա նստաշրջանի նիստում կներկայացվի օրենսդրության, օրինականության եւ տեղական ինքնակառավարման կոմիտեի ղեկավար Օլեսիա Կոչիեւայի կողմից:
«Առանձին պատգամավորներ նշում Էին, որ Հայաստանը եւս պետք Է ճանաչի օս ժողովրդի ցեղասպանությունը, բայց դա սկզբունքային չԷ: Սկզբունքայինն այն Է, որ հայ համայնքի ներկայացուցիչները հարավօսական հասարակության լիիրավ անդամներն են, նրա բազմաթիվ ներկայացուցիչներ կռվել են մեր հանրապետության ազատության ու անկախության համար, մեզ հետ միասին կրել պատերազմական տարիների դժվարությունները, իսկ նրանցից ոմանք այն հայերի հետնորդներն են, որոնք փրկվել են ցեղասպանությունից»,-նշել են մամուլի ծառայությունում:
Խորհրդարանականների կարծիքով՝ եթե օրենսդիրները դրական որոշում ընդունեն, ապա «կվերականգնվի պատմական ու մարդկային արդարությունը եղբայր ժողովրդի նկատմամբ, որը, ինչպես եւ Հարավային Օսիայի ժողովուրդը, ապրել Է ցեղասպանության սարսափը»:
16:21 13/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԱնկարան ուսումնասիրում է Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման պատասխան գործողությունները. թուրք պաշտոնյա
09:37 13/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Թանկյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի խորհրդարանի թուրքական ծագմամբ բոլոր պատգամավորներին

В Южной Осетии не исключили признания Геноцида армян 06/15/2016   12:39  |  Лента новостей
Парламент Южной Осетии на ближайшем заседании рассмотрит вопрос о признании Геноцида армянского народа в 1915 году в Османской империи.
"Признание геноцида армянского народа обсуждалось в законодательном органе Южной Осетии еще в прошлом году, однако официальное обращение армянской диаспоры поступило в парламент во вторник", - сказали в среду "Интерфаксу" в пресс-службе парламента.
Собеседник агентства уточнил, что вопрос будет вынесен на заседание ближайшей сессии главой комитета по законодательству, законности и местному самоуправлению Олесей Кочиевой.
"Некоторые депутаты отмечали, что и Армения должна признать геноцид осетинского народа, но это не принципиально. Принципиально то, что представители армянской диаспоры являются полноправными членами югоосетинского общества, многие ее представители воевали за свободу и независимость нашей Республики, претерпевали вместе с нами трудности военных лет, а некоторые из них - потомки тех армян, которые бежали от геноцида", - отметили в пресс-службе.
По мнению парламентариев, если законодатели вынесут положительное решение, то "будет восстановлена историческая и человеческая справедливость по отношению к братскому народу, который, как и народ Южной Осетии испытал ужас геноцида".
Аналогичную квалификацию данному преступлению дал Папа Римский Франциск в ходе святой мессы, отслуженной 12 апреля 2015 года в Соборе Святого Петра в Ватикане. В канун Первой мировой войны в Османской империи проживало два миллиона армян. Около 1.5 млн. армян было уничтожено за период с 1915 до 1923 года. Оставшиеся полмиллиона были рассеяны по всему миру.
Резолюции с осуждением Геноцида армян приняли парламенты Чили и Австрии.Палата депутатов Люксембурга 6 мая единогласно приняла резолюцию, в которой погромы армян в Османской империи были признаны геноцидом.
16:43 09/06/2016  |  Лента новостейГлава Европарламента подверг жесткой критике Эрдогана за угрозы Бундестагу
16:05 09/06/2016  |  Лента новостейДжем Оздемир рассказал об особом значении принятой Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян
13:21 09/06/2016  |  Лента новостейГлава Бундестага сделал жесткое заявление в адрес Эрдогана
13:09 09/06/2016  |  Лента новостейТурецкий адвокат обратился в Конституционный суд Германии с иском об отмене резолюции Бундестага о признании Геноцида армян