Բունդեսթագի պատգամավոր. «Այսուհետև ժխտողական քաղաքականություն վարելու կարիք չկա» 06/09/2016   15:43  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավոր, «Կանաչների կուսկացության» համանախագահ ազգությամբ թուրք Ջեմ Օզդեմիրը Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից հետո առաջին անգամ խոսել է բանաձևի մասին: Նշենք, որ Օզդեմիրը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի համահեղինակներից է:
«Ակօս» շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում Օզդեմիրը հայտնել է, որ Բունդեսթագի ընդունած բանաձևն իր նշանակությամբ տարբերվում է այլ խորհրդարանների կողմից ընդունված բանաձևերից:
«Մենք, որպես Գերմանիայի դաշնային խորհրդարան, ընդունում ենք ներկայիս Գերմանիայի նախորդի՝ Կայզերական Գերմանիայի մեղքը, որ նա գործել էր մարդկության դեմ իրականացված այս հանցագործությունը չկանխելով, հակառակ այն բանի, որ ունեցել է հայերի ծրագրված տեղահանության և ջարդերի մասին ակնհայտ փաստեր՝ ուղարկված դիվանագետների և միսիոներների կողմից»,- ասել է Օզդեմիրն՝ ընդգծելով, որ բանաձևի ընդունմամբ ո՛չ ներկայիս Թուրքիային են մեղադրում, ո՛չ էլ Գերմանիային:
«Դեռ ավելին, մեր պարտականությունն ենք համարում գործադրել ամեն հնարավոր ջանք Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման համար»:
Օզդեմիրը բանաձևի ուղերձի մասին խոսելիս, նշել է. «Ուղերձը, որ ցանկանում էինք հղել, շատ պարզ է և ակնհայտ է. մենք ընդունում ենք մեր պատասխանատվությունը և ցանկանում ենք առերեսվել ցավոտ անցյալի հետ, որը մեր պատմության մի մասն է: Ասում ենք՝ եկեք միասին անենք դա, որքան էլ դժվար լինի: Վստահ եմ, որ սա Թուրքիայում արձագանք կգտնի և ավելի կուժեղացնի սրա համար պայքարող Թուրքիայի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը: Այլևս հետդարձ չկա»:
Հայկական բանաձևի համահեղինակը կարծում է, որ այսուհետև կարիք չկա ժխտողական քաղաքականություն վարել:
12:33 08/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայի թուրք նախարարը` ցեղասպանության բանաձևի մասին. «Մենք մեր տեսակետն ենք հայտնել»
14:03 07/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիան դատապարտել է Բունդեսթագի պատգամավորների մասին Էրդողանի հայտարարությունները

Джем Оздемир рассказал об особом значении принятой Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян 06/09/2016 16:05 | Лента новостей
Депутат парламента Германии с турецкими корнями, сопредседатель партии "Союз-90"/"Зеленые" Джем Оздемир в интервью газета “Акос” рассказал, чем отличается по своему значению принятая Бундестагом резолюция о признании Геноцида армян от аналогичных документов, принятых другими парламентами, передает Ermenihaber.am.
“Мы как парламент ФРГ признаем вину предшественницы Германии - кайзеровской Германии, которая заключалась в том, что она не предотвратила это преступление против человечества, несмотря на то, что располагала предоставленными дипломатами и миссионерами очевидными фактами о спланированных депортациях и погромах армян”, - сказал Оздемир, который является соавтором вышеупомянутой резолюции.
“Более того, мы считаем своей обязанностью приложить все необходимые усилия для урегулирования отношения между Арменией и Турцией”, - подчеркнул он.
По словам Оздемира, посыл, который содержится в резолюции, ясен: мы признаем свою ответственность и желаем смириться с болезненными страницами своего прошлого, которые составляют часть нашей истории.
“Мы предлагаем сделать это вместе, как бы тяжело это ни было. Уверен, что мои слова встретят отклик в Турции. Нет пути назад”, - отметил он. Соавтор резолюции считает, что отныне необходимости в ведении политики отрицания не будет.