Ֆրանսիացի պատմաբան. Գերմանիայի քվեարկությունը զրոյացրեց ժխտման Թուրքիայի փորձերը 06/11/2016   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայում անցկացված քվեարկությունը զրոյացրեց պատմությունը հերքելու՝ Թուրքիայի փորձերը: Այս մասին Le Monde պարբերականում հրապարակված հոդվածում գրել է ֆրանսիացի պատմաբան Իվ Տերնոնը: Հրապարակման մեջ նշվում է.
«Բանաձեւը, որն առաջադրել է «Կանաչների» խմբակցության համանախագահ, պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրը, պետք է քննարկեին փետրվարին: Քրիստոնեա-դեմոկրատների եւ սոցիալ-դեմոկրատների ճնշմամբ քննարկումը հետաձգեցին մինչեւ հունիս: Ո՛չ կանցլերը, ո՛չ փոխկանցլերը, ո՛չ ԱԳՆ ղեկավարը չմասնակցեցին քվեարկությանը: Ամեն դեպքում, երեքշաբթի՝ մայիսի 31-ին, ՔԴՄ-ի հավաքի ժամանակ Մերկելը հավանության արժանացրեց բանաձեւը:
Բունդեսթագի քվեարկությունը պատիվ է բերում Գերմանիային: Այդ երկրում միլիոնավոր թուրքեր կան, մինչդեռ հայերի թիվն ընդամենը մի քանի հազար է: Բացի այդ, այս քվեարկությունը զրոյացնում է թուրքական կառավարության ժխտումը: Հիմա ակնհայտ է, որ այն պատրաստ չէ ճանաչել սեփական պատմությունը:
Գերմանական խորհրդարանը համարձակություն ունեցավ դիմակայել առաջնորդին, որի բռնատիրական հակումներն ավելի ու ավելի են անհանգստացնում ոչ միայն սեփական ժողովրդին, այլեւ միջազգային հանրությանը: Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության մի մասը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Լրագրողները, գրողները, քաղաքական գործիչներն ավելի ու ավելի հաճախ են ճանաչման համար վճարում իրենց ազատությամբ եւ նույնիսկ կյանքով:
Ցեղասպանության հիշողությունը բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց հիշատակի կոչ է անում: Դա իրականություն դարձրեց պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրը»:

Голосование в Бундестаге по резолюции о признании Геноцида армян свело к нулю попытки Турции отрицать факты – французский историк 06/11/2016 12:18 | Лента новостей
Голосование в Бундестаге по резолюции о признании Геноцида армян свело к нулю попытки Турции отрицать историю. Об этом написал французский историк Ив Тернон в статье, опубликованной в газете Le Monde.
“Резолюцию, которую предложил депутат Джем Оздемир, сопредседатель фракции “Зелёные”, должны были рассмотреть еще в феврале. Под давлением христианских демократов и социал-демократов, резолюцию перенесли на июнь. Ни канцлер, ни глава МИД, ни вице-канцлер (председатель социал-демократов) не приняли участия в голосовании. Тем не менее 31 мая на собрании ХДС Меркель одобрила резолюцию”, - говорится в публикации.
В статье также отмечается, что голосование в Бундестаге делает честь Германии. В этой стране проживают миллионы турков, в то время как армян – всего несколько тысяч. Помимо этого, это голосование сводит к нулю осуществляемую турецким правительством политику отрицания. Теперь уже очевидно, что оно не готово к признанию своей собственной истории.
"Немецкий парламент осмелился противостоять лидеру, авторитарные наклонности которого вызывают все большую обеспокоенность не только у собственного народа, но и мирового сообщества. Часть гражданского общества Турции признает Геноцида армян. Журналисты, писатели, политики зачастую расплачиваются за такое признание своей свободой и даже жизнью. Память о геноциде взывает всех людей доброй воли к поминовению. Этот посыл воплотил в реальность немецкий депутат Джем Эздемир", - отмечается в публикации.