Եղիշե Խաչատրյանի սպանության մեջ մեղադրվողների նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը չի փոփոխվել 06/15/2016   10:22  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՔԾ լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ՝ Դատական ակտերի հարկադիր կատարողի, ինչպես նաև այլ անձանց կողմից Եղիշե Խ.-ին սպանելու վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա որոշումներ են կայացվել Արտաշես Չ.-ին և Արարատ Ն.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, վերջիններիս նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց կիրառվել էր կալանավորումը և հայտարարվել էր հետախուզում:
Վերջիններս 2016թ. հունիսի 12-ին՝ ժամը 4:00-ին, ինքնակամ ներկայացել են ՀՀ ոստիկանություն: Այնուհետև դատարանի կողմից արդեն իսկ կայացված խափանման միջոցի հետագա կիրառման օրինաչափությունն ապահովելու նպատակով, մեղադրյալները ներկայացվել են դատարան, և վերջիններիս նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը չի փոփոխվել:
58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության գործով հետախուզվողները կալանավորվել են (Տեսանյութ)
Հիշեցնենք, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2016թ. հունիսի 4-ին՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ բաժնի հարկադիր կատարող Խաչիկ Կ.-ն, Արտաշես Չ.-ն, Արարատ Ն.-ն և ինքնությունները չպարզված այլ անձինք Երևան քաղաքի Նուբարաշենի խճուղի 5/1 հասցեի մոտակայքում Եղիշե Խ.-ին կյանքից զրկելու միասնական դիտավորությամբ, խուլիգանական դրդումներով, գիտակցելով մեկը մյուսի գործողությունները և մեկը մյուսի գործողությունները լրացնելով, խմբով, ձեռքերով և ոտքերով անկանոն հարվածներ են հասցրել վերջինիս կենսական նշանակություն ունեցող օրգանի՝ գլխի, ինչպես նաև կրծքավանդակի և որովայնի շրջաններում, պատճառել կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ և ապօրինաբար Եղիշե Խ.-ին դիտավորությամբ զրկել են կյանքից:
Հիշեցնենք նաև, որ նույն քրեական գործի շրջանակներում Խաչիկ Կ.-ին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով և վերջինս ավելի վաղ կալանավորվել էր:
11:55 14/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԵղիշե Խաչատրյանի սպանության գործն ընդունվել է ՀՔԾ վարույթ
21:19 13/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոն58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության գործով հետախուզվողները կալանավորվել են (Տեսանյութ)
12:41 12/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոն58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության գործով երկու հետախուզվողները ձերբակալվել են
11:03 12/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՈւր էին շտապում ծեծելով 58-ամյա տղամարդուն սպանած երիտասարդները
14:05 10/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնի լեզվաբանի ամուսնու դաժան սպանության մեջ մեղադրվողներից 2-ը նախկինում դատապարտված են եղել
21:38 08/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոն58-ամյա տղամարդու դաժան սպանության մեղադրանքով երկու երիտասարդ է հետախուզվում
20:52 08/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հաղորդում տարեց մոր աչքի առաջ որդու սպանությունից
20:28 08/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՆուբարաշենի խճուղում 58-ամյա տղամարդուն սպանել են թաղային հեղինակություննե՞ր
09:34 07/06/2016  |  ՄամուլՆկատողություն անելու համար մոր աչքի առաջ ծեծելով սպանել են հայտնի լեզվաբանի ամուսնուն. «Հրապարակ»

Воскресенье 06 / 09 / 2024
Суд оставил в силе арест фигурантов дела об убийстве мужа известного армянского филолога 06/15/2016   10:40  |  Криминальная хроника
Суд оставил в силе избранную в отношении  фигурантов дела об убийстве 58-летнего Егише Хачатряна меру пресечения в виде заключения под стражу.
Как отмечалось в сообщении, распространенном во вторник Специальной следственной службы Армении, в ведении которой находится дело, принудительный исполнитель из отдела по ереванским районам Кентрон и Норк-Мараш Службы принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции Армении Хачик К., а также Арташес Ч., Арарат Н. и неустановленные лица избили Егише Х., нанося ему беспорядочные удары ногами и руками по его жизненно важным органам. От полученных травм, которые оказались не совместимы с жизнью, Егише Х.скончался. Инцидент произошел на Нубарашенском шоссе 4 июня с.г..
На основе совокупности полученных доказательств было принято решение о привлечении Арташеса Ч. И Арарата Н. в качестве обвиняемых по пунктам 7 и 10 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц или организованной группой из хулиганских побуждений)  УК РА. В отношении них, по решению суда, была применена мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен розыск”, - говорится в сообщении.
Находившиеся в розыске Арташес Ч. И Арарат Н. 12-го июня добровольно явились в Полицию. Предварительное расследование продолжается.
Напомним, в рамках того же уголовного дела обвинение по пунктам 7 и 10 части 2 статьи 104 УК РА было предъявлено также Хачику К.В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщало ранее “Фактинфо”, 58-летний Егише Хачатрян был убит поздно вечером 4 июня на Нубарашенском шоссе. Сделанное Егише Хачатряном замечание по поводу нарушения ПДД стоило ему жизни.
По сведениям  СМИ, Егише Хачатрян – муж известного филолога, преподавателя Ереванского государственного университета Парандзем Мейтиханян.