Հայտնի լեզվաբանի ամուսնու դաժան սպանության մեջ մեղադրվողներից 2-ը նախկինում դատապարտված են եղել 06/10/2016   14:05  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Նուբարաշենի խճուղում 58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության մեջ մեղադրվող Խաչիկ Կոսյանը, ինչպես նաև հետախուզման մեջ գտնվողներից մեկը՝ Արարատ Նիկողոսյանը, նախկինում դատապարտված են եղել:
Ներկայումս 25-ամյա երիտասարդները հասցրել են դատապարտվել 21-22 տարեկանում, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, անցյալից դասեր չեն քաղել:
Խաչիկ Կոսյանը չունենալով վարորդական իրավունքի վկայական ՃԵԿ-ի կանոնները խախտել է և իրեն պատկանող ավտոմեքենայով վրաերթի ենթարկել երկու աղջիկների, անզգուշությամբ նրանց մահ պատճառել, ապա թողել է դեպքի վայրը և հեռացել:
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի 04.08. 2010թ. դատավճռով Կոսյանը մեղավոր է ճանաչվելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 244-րդ հոդվածով և պատիժների համակցությամբ դատապարտվել է 4 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Միևնույն ժամանակ՝ նա 3 տարի ժամկետով զրկվել է տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից և տուգանվել 250.000 ՀՀ դրամի չափով:
Սակայն  դատվածությունը Կոսյանին չի խանգարել, որպեսզի ընդունվի և աշխատանքի անցնի ԴԱՀԿ ծառայությունում: «Փաստինֆո»-ին չհաջողվեց պարզել, թե երբ է նա աշխատանքի ընդունվել ԴԱՀԿ-ում. դատարանին մոտ կանգնած աղբյուրներից տեղեկացանք, որ 2012թ. Խաչիկ Կոսյանի վրայից հանվել է դատվածությունը՝ դրական բնութագրի և պատժի կրման ժամկետի կեսից ավելին լրանալու համար:
Եղիշե Խաչատրյանի դաժան սպանության գործով մյուս կասկածյալ՝ Արարատ Նիկողոսյանը 21 տարեկան հասակում դատապարտվել է խուլիգանության համար:
28.02.2010թ. Երևանի Նոր Արեշ թաղամասի 7-րդ և 42-րդ փողոցների հատման մասում Ռ.Ա.-ն և Արարատ Նիկողոսյանը խմբի կազմում կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը Ա. Մ.-ի, Մ. Ա-ի և Գ. Ի-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հետ զուգորդված կատարել են խուլիգանություն:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատարանի դատավճռով Արարատ Նիկողոսյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և դատապարտել է տուգանքի 200.000 ՀՀ դրամի չափով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հունիսի 04-ին՝ ժամը 23. 00-ի սահմաններում, ավտոմեքենան վարելու համար արված դիտողությունը 58-ամյա տղամարդու համար կյանք է արժեցել։
Մի խումբ երիտասարդներ՝ վրդովվելով նկատողությունից հարձակվել են տղամարդու վրա ու հենց նրա տարեց մոր աչքի առաջ ծեծելով սպանել։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանություն՝ մի խումբ անձանց կողմից):

Двое из обвиняемых в жестоком убийстве мужа известного армянского лингвиста ранее были судимы 06/10/2016   15:36  |  Криминальная хроника
По сведениям “Фактинфо”, Хачик Косян, обвиняемый в жестоком убийстве 58-летнего Егише Хачатряна на Нубарашенском шоссе, и один из разыскиваемых по этому делу Арарат Никогосян ранее были судимы.
Молодые парни, которым сейчас по 25 лет, были осуждены в возрасте 21-22 лет.
Хачик Косян, не имея водительского удостоверения, нарушил правила дорожного движения и на принадлежащем ему автомобиле сбил насмерть двоих девушек, а затем скрылся с места ДТП.
Суд ереванских районов Кентрон и Норк-Мараш 4 августа 2010 года приговорил Косяна к 4 годам лишения свободы, признав его виновным в совершении деяний, предусмотренных частью 3 статьи 242(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек) и ст. 244(Оставление места дорожно-транспортного происшествия) УК Армении.
Он был также лишен права на управление транспортным средством сроком на три года и оштрафован на 250 тыс. драмов.Однако судимость не помешала Косяну поступить на работу в СПИСА Армении.
Еще один подозреваемый по делу о жестоком убийстве Егише Хачатряна - Арарат Никогосян в возрасте 21 года был осужден за хулиганство.
Инцидент произошел 28 февраля 2010 года.
Суд ереванских районов Эребуни и Нубарашен приговорил его к штрафу в 200 тыс. драмов.
58-летний Егише Хачатрян был убит поздно вечером 4 июня на Нубарашенском шоссе. Сделанное Егише Хачатряном замечание по поводу нарушения ПДД стоило ему жизни.
Группа молодых людей, придя в ярость от его замечания, напала на Хачатряна и забила его до смерти на глазах у пожилой матери.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 7 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц) УК Армении.
Как сообщали ранее СМИ, Егише Хачатрян – муж известного филолога, преподавателя Ереванского государственного университета Парандзем Мейтиханян.