«Հայոց ցեղասպանության ճանաչում. Մշակութային ժառանգության վերականգնում» թեմայով քննարկում Եվրախորհրդարանում 05/20/2016   11:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրախորհրդարանում մայիսի 31-ին կանցկացվի «Հայոց ցեղասպանության ճանաչում. Մշակութային ժառանգության վերականգնում» թեմայով քննարկում:
Այն կազմակերպվել է Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի կողմից բրիտանացի պահպանողական եվրապատգամավոր Չարլզ Թանոքի օժանդակությամբ: Նա Եվրոխորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի փոխնախագահն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը:
«Նախորդ տարի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակ բարձրաձայնվեց այն հարցը, որ նոր թափ հաղորդվի ցեղասպանության հետևանքների վերացման, փոխհատուցման աշխատանքներին:
Եվրախորհրդարանում նման քննարկում կազմակերպելը սկիզբն է, սա կարելի է ասել մեկնարկն է և նման քննարկումները շարունակվելու են»,-ասել է Պետո Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով, այս քննարկումները կօգնեն վերհանել ցեղասպանության հետևանքով կորցրած ժառանագությունը վերականգնելու ուղիները:
Քննարկումներին մասնակցելու են Սիսի կաթողիկոսարականի ձեռնարկած հայկական ազգապատկան ու եկեղեցապատկան տարածքները վերադարձնելու գործում ներգրավված թուրք իրավաբան Ջեմ Սոֆուօղլուն, ինչպես նաև Փերինչեքի գործով իրավաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը:
«Հրավիրված է նաև շվեդ ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Օվե Բրինգը, ով տնտեսական հատուցումների գծով մասնագետ է:
Նա կներկայացնի, թե ինչ ձևերով կարելի է տնտեսական հատուցում պահանջել Թուրքիայից: Քնարկմանը մասնակցելու է լրագրող Գիյոն Փերիեն, ով հրատարակել է «Հայկական ֆանտոմը» գիրք` ներկայացնելով, թե ինչպես է Թուրքիան Հայոց ցեղասպանության հարցը կոծկում»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանը: Քննարկումը ղեկավարելու է Հայ Դատի կենտրոնական խորհրդի նախագահ Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը:
12:51 03/05/2016Թուրքիայի դեսպանը զգուշացրել է Գերմանիային, որ Ցեղասպանության ճանաչումը ոչ մի օգուտ չի բերի
13:46 02/05/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանացի պատգամավոր.«Հունիսի 2-ին Բունդեսթագը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»
16:06 29/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանիայի երեք քաղաքներ ճանաչեցին և դատապարտեցին Հայոց ցեղասպանությունը
14:29 28/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանաբնակ թուրք պատգամավոր. «Հունիսի 2-ին Բունդեսթագը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»

В Европарламенте пройдет обсуждение на тему “Признание Геноцида армян: восстановление культурного наследия” 05/20/2016   11:35  |  Лента новостей
В Европейском парламенте 31-го мая пройдет обсуждение на тему “Признание Геноцида армян: восстановление культурного наследия”.
Обсуждение организовано офисом “Ай Дата” при поддержке британского депутата-консерватора в Европарламенте Чарльза Танока, который является заместителем председателя группы дружбы с Арменией. Об этом “Арменпресс” сообщил ответственный по коммуникациям  европейского офиса “Ай Дата” АРФД Пето Демирчян,
В прошлом году в ходе мероприятий по случаю 100-й годовщины Геноцида армян был затронут вопрос о придании нового импульса работе по устранению последствий геноцида и возмещения ущерба.
“Это только начало, подобные обсуждения будут продолжены”, - сказал Пето Демирчян. По его словам, эти обсуждения помогут в поиске путей восстановления утерянного вследствие Геноцида наследия. В обсуждениях примут участие турецкий юрист Джем Софуоглу, привлеченный к участию в инициированном Католикосатом Сиса деле о возврате принадлежащих армянской нации и армянской церкви территорий, а также юрист по делу Перинчека Джеффри Робертсон.
Приглашен также шведский академик, профессор Ове Бринг, который является специалистом по экономической оценке компенсации.
В обсуждении примет участие журналист Гийон Перье, издавший книгу "Армянский фантом", в которой представил способы сокрытия Турцией Геноцида армян",- сказал Пето Демирчян. По его словам, обсуждение будет вести председатель центрального совета "Ай дата" Акоп Тер-Хачатрян.