Ադրբեջանական կողմը ձեռնարկել է շուրջ 20 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն-հետախուզական խմբի ներթափանցման փորձ. ՊԲ 2 զինծառայող վիրավորվել է 04/18/2016   09:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 17-ի լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը մնացել է նույնը:
Առաջնային գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 50 անգամ: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ կիրառել է նաև 82 մմ-ոց ականանետ (3 արկ):
Կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածության խախտման արդյունքում արձանագրվել է երկու միջադեպ: Հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերում հակառակորդի կողմից արձակված  կրակոցներից հրազենային վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ, 1991թ. ծնված Էրիկ Բորիսի Մաթևոսյանը և 1996թ. ծնված Ազատ Տիգրանի Բարսամյանը:
Բացի կրակային միջոցների կիրառումից ադրբեջանական կողմը 01:00-ի սահմաններում արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ ձեռնարկել է շուրջ 20 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն-հետախուզական խմբի ներթափանցման փորձ, որը ղարաբաղյան ուժերի կողմից ժամանակին հայտնաբերվել և հետ է շպրտվել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում են  վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և վերահսկել օպերատիվ իրավիճակը:

Азербайджан вновь обстрелял карабахские позиции и предпринял попытку диверсионной вылазки: ранены двое военнослужащих АО НКР 04/18/2016   09:53  |  Лента новостей
Двое военнослужащих Армии обороны НКР ранены в результате обстрела с азербайджанской стороны, сообщает пресс-служба Нагорно-Карабахской Республики.
ВС Азербайджана по всему периметру передовой линии свыше 50 раз нарушили устную договоренность о прекращении огня, ведя обстрел из стрелкового оружия различных калибров. В северо-восточном (Мартакерт) направлении противник применил также 82-миллиметровый миномет (3 снаряда).
“В результате нарушения устной договоренности о прекращении огня зафиксировано два инцидента: в результате обстрела со стороны противника по дислоцированных в северном направлении боевым позициям огнестрельные ранения получили военнослужащие Армии обороны НКР Эрик Борисович Матевосян 1991 года рождения и Азат Тигранович Барсамян 1996 года рождения”, - говорится в сообщении.
Кроме того, азербайджанская около 01:00 диверсионно-разведывательная группа противника в составе почти 20 человек предприняла попытку диверсионной вылазки в восточном направлении (Акна). Карабахские силы своевременно заметили азербайджанскую диверсионную группу и отбросили ее назад.
“Передовые подразделения Армии обороны по всему периметру линии соприкосновения войск продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу и контролировать оперативную обстановку”, – отмечается в сообщении.