Հակառակորդի կողմից վերջին երկու օրերին նախաձեռնած խախտումներն իրենց բնույթով աստիճանաբար վեր են ածվում միջադեպերի. ՊԲ զինծառայող է զոհվել 04/15/2016   10:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 14-ի լույս 15-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը շարունակել է մնալ նույնը:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ հակառակորդը առաջնային գծի ողջ երկայնքով տարբեր տրամաչափի հրաձգային, դիպուկահարային ու ականանետային զինատեսակներից կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 60 անգամ:
Իրավիճակն առավել անհանգիստ է եղել շփման գոտու հյուսիսային (Գյուլիստան), հյուսիսարևելյան  (Թալիշ-Մարտակերտ), արևելյան  (Մարտունի) և հարավային  (Հադրութ) ուղղություններով, որտեղ ադրբեջանական կողմը բացի հրաձգային զինատեսակներից կիրառել է նաև 82 մմ-ոց  (3 արկ), 60 մմ-ոց  (12 արկ) ականանետեր և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ  (16 արկ):
Հատկանշական է, որ հակառակորդի կողմից ինչպես այս գիշեր, այնպես էլ վերջին երկու օրերի ընթացքում նախաձեռնված խախտումներն իրենց բնույթով աստիճանաբար վեր են ածվում միջադեպերի, որոնց արդյունքում լինում են նաև կորուստներ:
Ապրիլի 14-ի գիշերը ժամը 23:20-ի սահմաններում Մարտունու ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում ստացած ՊԲ զինծառայող Մանվել Արմենի Գրիգորյանի դեպքը դրա ապացույցն է:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները իրենց մարտական խնդիրները կատարում են իրադրության զարգացման համահունչ և վստահորեն իրականացնում Արցախի սահմանների պաշտպանությունը: Առաջնային գծում տեղ գտնող միջադեպերից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
10:44 14/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՂարաբաղը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Էդվարդ Նալբանդյան
09:08 14/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդն արկակոծել է հայկական դիրքերը. արձանագրվել է նաև դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձ
22:09 13/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինուժը Մարտակերտի եւ Թալիշի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա ականանետեր է կիրառել

Минобороны НКР: Азербайджан продолжает обстреливать позиции Армии обороны Карабаха, погиб военнослужащий 04/15/2016 10:31 | Лента новостей
В ночь с 14-го на 15 апреля оперативная ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил не претерпела изменений, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
Противник более 60 раз нарушил достигнутые устные договоренности о прекращении огня, ведя обстрел по всей протяженности передовой из разнокалиберного стрелкового, снайперского оружия и минометов.
Наиболее неспокойной была обстановка на северном (Гюлистан), северо-восточном (Талиш-Мартакерт), восточном (Мартуни) и южном (Гадрут) направлениях линии соприкосновения. Азербайджанская сторона вела обстрел также из 82-миллиметровых(3 снаряда), 60-миллиметровых (12 снарядов) минометов и гранатометов АГС-17 (16 снарядов).
Примечательно, что нарушения со стороны противника как этой ночью, так и в течение последних двух дней по своему характеру постепенно перестают в инциденты, который оборачиваются жертвами.
“Подтверждением тому является произошедший 14 апреля около 23:20 инцидент с военнослужащим Армии обороны Манвелом Григоряном, получившим смертельное ранение в результате обстрела со стороны противника”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что с учетом этого обстоятельства, передовые подразделения Армии обороны выполняют поставленные перед ними боевые задачи в соответствии с развитием ситуации и уверенно осуществляют защиту границ Арцаха.
"Всю ответственность за последствия происходящих на передовой инцидентов несет азербайджанская сторона", - отмечается в сообщении.