Մանկահասակ երեխայի սպանության մեջ մեղադրվող կնոջ գործն ուղարկվել է դատարան 02/27/2016   13:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անմեղսունակության վիճակում 4 ամսական երեխայի սպանությունը կատարած Արմինեի նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու համար գործն ուղարկվել է Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, ըստ մեղադրանքի՝ Աշտարակ քաղաքի 38-ամյա բնակչուհին 2008 թվականին քարով հարվածել է փաստացի ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող տղամարդու երկրորդ կնոջ մանկահասակ՝ 08.12.2007թ.-ին ծնված, 4 ամսական երեխայի գլխին և սպանել։
Երեխայի մայրն ու տղամարդը մահացած երեխային թաղել են նկուղային կիսակառույցի շինության հարևանությամբ:
Արմինեին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ  քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դեպքի բացահայտումից հետո Քննչական կոմիտեն տեղեկություն էր տարածել, որ հենց նույն օրն արտաշիրիմում  է կատարվել և էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար նշանակվել դատաբժշկական, դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր ստացիոնար, դատակենսաբանական փորձաքննություններ։
Դատաբժշկական փորձաքննության համաձայն՝ երեխան մահացել է` նրա նկատմամբ կիրառված բռնության հետևանքով. նրան պատճառվել է գանգուղեղային բութ վնասվածքներ՝ ճակատոսկրի աջ և ձախ կեսերի, աջ և ձախ գագաթոսկրերի վերնոսկրային, ապոնևրոզային, ներոսկրային արյունազեղումներ:
Եզրակացության համաձայն՝ երեխային այդ վնասվածքները պատճառվել են բութ առարկաների ներգործության՝ հնարավոր է գլխին հարվածներ հասցնելու հետևանքով, կենդանության օրոք, որոնք ունեն առողջությանը ծանր վնասի պատճառման հատկանիշներ, և այդ վնասվածքները տվյալ դեպքում բերել են մահվան:
Իսկ ստացիոնար դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության համաձայն՝ 38-ամյա Արմինեի մոտ հայտնաբերվել է «Թուլամտություն` անհայտ ախտածագման»:
Հանցագործության կատարման ժամանակ կնոջ մեղսունակության հարցը փորձագետները դժվարացել են պարզել՝ մատնանշելով օբյեկտիվ տեղեկությունների,  որևէ բուժփաստաթղթերի բացակայությունը, սակայն փաստել են, որ ներկա հոգեկան վիճակով նա չի կարող գիտակցել իր գործողությունների վտանգավորությունը և ղեկավարել դրանք, չի կարող մասնակցել դատաքննչական գործողություններին, կարիք ունի հարկադրական բուժման՝ ընդհանուր հսկողության հոգեբուժական բաժանմունքի պայմաններում:
Նա սոցիալապես վտանգավոր է ինչպես իր, այնպես էլ՝ շրջապատի համար:
Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ՝ Արմինեի նկատմամբ կիրառվել է անվտանգության միջոց, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել հսկողության հանձնելը:

Дело об убийстве малолетнего ребенка в Арагацотнской области направлено в суд 02/27/2016 14:29 | Актуальная тема
Дело об убийстве четырехмесячного ребенка в Арагацотнской области Армении направлено в суд.
Как уже ранее сообщало “Фактинфо”, согласно материалам дела, 38-летняя жительница города Аштарак в 2008 году убила малолетнего ребенка второй жены состоявшего в гражданском браке мужчины, ударив младенца камнем по голове.
Армине, так зовут обвиняемую, инкриминируют часть первую статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
Следственный комитет Армении после раскрытия преступления сообщил, что в тот же день в рамках расследования дела была проведена эксгумация и для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, были назначены судебно-медицинская, комплексная стационарная судебная психолого-психиатрическая, судебно-биологическая экспертизы.
Согласно результатам судмедэкспертизы, ребенок скончался в результате примененного в отношении него насилия. Младенцу нанесли тупые черепно-мозговые травмы.
Согласно заключению экспертизы, эти травмы были нанесены ребенку тупым предметом. Травмы, которые имеют признаки причинения тяжкого вреда здоровью, в данном случае привели к смерти.
Что же касается стационарной психолого-психиатрической экспертизы, то у 38-летней Армине диагностировали “слабоумие неизвестной этиологии”.
Эксперты затруднились установить вменяемость/невменяемость женщины в момент совершения ею преступления, указав на отсутствие какой-либо объективной информации, медсправки, однако констатировали, что женщина в том психологическом состоянии, в котором она пребывает в настоящее время, не может сознавать опасность своих действий и контролировать их, не может участвовать в судебно-следственных действиях и нуждается в принудительном лечении в психиатрическом стационаре общего типа.
Она представляет опасность как для себя, так и для общества.
Решением суда общей юрисдикции Арагацотнской области в отношении Армине применены меры безопасности. В отношении нее избрана мера пресечения в виде передачи под надзор.