ԵՏՄ-ից ներկրվող ավտոմեքենաների համար ԱԱՀ չի գանձվի 02/25/2016   18:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօր լրացում է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում և հավանություն է տվել  «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին: Դրանով չեղարկվում է ԵՏՄ-ից ներկրվող մեքենաների համար գանձվող ԱԱՀ-ն: Նախագծի ընդունումը համարվել է անհետաձգելի :
«Խնդիրը Եվրասիական տնտեսական միության համար նոր չէ. Ղազախստանում ևս գործել է նման անցումային սահմանափակում: Խնդիրը նոր չէ նաև մեր տնտեսական քաղաքականության օրակարգում ընդգրկվածության տեսակետից:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունն անընդհատ և ակտիվ քննարկումներ է ունեցել  Եվրասիական տնտեսական միության իր գործընկերների հետ՝ առևտրի հիմնական խոչընդոտ հանդիսացող ԱԱՀ-ի անկատար մեխանիզմների վերացման ուղղությամբ: Հարցը քննարկելով ՀՀ Նախագահի հետ՝ մենք որոշել ենք վերանայել այս ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունը:
Առաջարկում եմ օրակարգ լրացուցիչ հարց մտցնել  Եվրասիական տնտեսական միության երկրներից մեր քաղաքացիների կողմից ներկրված մեքենաների ԱԱՀ-ով հարկման անցումային դրույթները վերացնելու վերաբերյալ»,- հայտարարեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:

Премьер Армении предложил отменить НДС на ввозимые из стран ЕАЭС автомобили 02/25/2016 19:11 | Лента новостей
Правительство Армении в четверг внесло дополнение в одно из ранее принятых решений и одобрило законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “О налоге на добавленную стоимость”.
Данные поправки предусматривают отмену НДС, взимаемого за ввозимые из стран ЕАЭС автомобили.
“Предлагаю включить в повестку дня вопрос об отмене переходных положений обложения НДС автомобилей, импортируемых нашими гражданами из стран ЕАЭС”, - заявил Овик Абраамян.
“Данная проблема вовсе не новость для ЕАЭС. В Казахстане тоже действовало подобное переходное ограничение. Проблема эта и для нас не нова. За последний год правительство Армении постоянно и активно обсуждало с партнерами по ЕАЭС вопрос об устранении несовершенных механизмов НДС, являющихся основным препятствием для развития торговли”, – отметил премьер.
Напомним, со 2 января 2015 года Армения стала членом Евразийского экономического союза, в который входят также Россия, Беларусь, Казахстан и Киргизия.