Նոր տարածքներ ռուսական ռազմակայանին 03/26/2015   11:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կառավարությունն այսօր ռուսական ռազմակայանին նոր տարածքներ տրամադրեց՝ ոչ միայն Գյումրիում, այլև Երևանում ու որոշ գյուղերում:
Կառավարության այս որոշումը պայմանավորված է ռուսական զորքի թվաքանակի ավելացմամբ, կամ, ինչպես որոշման նախագծում է ասվում՝ «ռուսական ռազմակայանի զինվորական կազմի փոփոխությամբ»:
Որոշման համաձայն, ռուսական ռազմակայանին է հատկացվելու Գյումրիի ռուսական եկեղեցին՝ հարակից տարածքով ու շինություններով՝ հոգևոր- մշակութային կենտրոն կառուցելու համար, ինչպես նաև Գյումրիի 10 այլ տարածքներ՝ ռազմական ավանների կառուցման համար:
Բացի այդ, ռուսական ռազմակայանին են տրամադրվելու Շիրակի մարզի Նոր Ախուրյան և Հովունի, Արագածոտնի մարզիՔարվանսարայ գյուղերի ու Երևանի Արշակունյաց, Արարատյան, Շիրակի փողոցներում, ինչպես նաև Ծարավ աղբյուրի փողոցում տեղակայված «Սպորտ» և «Սալյուտ» հանրակացարանների, Դեկաբրիստների փողոցի «Դրուժբա» հանրակացարանի շենքերը՝ դրանք ռուսական ռազմակայանի համար ռազմական ավանների վերակառուցման նպատակով:

Правительство Армении передало новые территории в пользование российской военной базы 03/26/2015   12:16  |  Актуальная тема
Правительство Армении на заседании в четверг решило предоставить российской военной базе новые территории в Гюмри, в Ереване и ряде сел.
Соответствующее решение кабмина обусловлено увеличением численности российских войск или, как отмечается в проекте постановления, “изменением военного состава российской военной базы”.
Согласно вышеуказанному решению, российской базе передадут русскую церковь в Гюмри с прилегающей к ней территорией и постройками с целью сооружения духовно-культурного центра и еще 10 других земельных участков для строительства военных поселений.
Кроме того, в пользование российской военной базе будут переданы здания ряда общежитий в Ширакской, Арагацотнской областях и в Ереване для строительства там военных поселений.