Հատուկ քննչական ծառայության պետ Վահրամ Շահինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպանին 01/25/2016   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ, արդարադատության գեներալ-լեյտենանտ Վահրամ Շահինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Լուկաս Գասսերի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավական համագործակցության վերաբերյալ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի լայն շրջանակ:
Վահրամ Շահինյանը Լուկաս Գասսերի խնդանքով ներկայացրել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության դերն ու առանձնահատկությունները իրավապահ այլ մարմինների համակարգում՝ նշելով, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հանդիսանում է օրենքի հիման վրա ստեղծված, անկախ և գերատեսչական կախվածությունից զերծ նախաքննական մարմին:
Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Լուկաս Գասսերը շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, իր խոսքում կարևորել է Շվեյցարիայի Համադաշնության իրավապահ համակարգում նմանօրինակ գործառույթներ ունեցող կառույցի և Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության միջև ստեղծվող արդյունավետ համագործակցության դիրքորոշումը` քննչական մեթոդիկայի, քննության կազմակերպման և փորձի փոխանակման շրջանակներում:
Երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի վերաբերյալ կողմերը հստակեցրել են համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությունները:

Глава Специальной следслужбы Армении обсудил со швейцарским послом вопросы двустороннего сотрудничества 01/25/2016   15:57  |  Лента новостей
Начальник Специальной следственной службы Армении генерал-лейтенант Ваграм Шагинян в понедельник встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Швейцарии в РА Лукасом Гассером, сообщает пресс-служба ССС республики.
В ходе встречи стороны обсудили широкий спектр представляющих взаимный интерес вопросов сотрудничества в правовой сфере.
Ваграм Шагинян по просьбе швейцарского посла представил роль и особенности Специальной следственной службы в системе других правоохранительных органов, отметив, что ССС Армении является созданным на основе закона независимым органом предварительного следствия.
Посол Швейцарии Лукас Гассери, поблагодарив за встречу, придал важность позиции по сотрудничеству между обладающей соответствующими полномочиями структурой в системе правоохранительных органов Швейцарии и Специальной следственной службой Армении.