Ֆինանսների նախարարությունը հերքում է ՀԱԷԿ-ի վերանորոգման պայմանագրի չկատարման մասին լուրերը. ՌԴ-ն առաջիկայում կտրամադրի վարկը 01/22/2016   13:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը պարզաբանում է ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանի՝ 2016 թվականի հունվարի  20-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի, մասնավորապես` ՌԴ կողմից ՀՀ-ին տրամադրվելիք վարկային միջոցների մասին անդրադարձի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք՝ փոխնախարարն ասել էր, որ ՌԴ-ում ֆինանսատնտեսական իրավիճակի վատթարացման պատճառով վտանգի տակ են հայտնվել մեր երկրի հետ որոշ վարկային ծրագրեր:
Պավել Սաֆարյանը նույնիսկ դրանցից մատնանշել էր նաև սպառազինությունների զարգացման և Հայկական ԱԷԿ-ի վերակառուցման պայմանագրերը:
Մինչդեռ, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ «փոխնախարարը նկատի է ունեցել ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև արդեն իսկ կնքված համաձայնագրերով նախատեսված վարկերը, այլ` նոր կնքվելիք համաձանագրերով ՌԴ–ի կողմից ստանձնվելիք պարտավորությունները»:
Իսկ ինչ վերաբերում է 2015թ. ընթացքում ստորագրված Հայկական ատոմակայանի վերականգնման և Պետական արտահանման վարկերի տրամադրման համաձայնագրերին, ֆինանսների նախարարությունը վստահեցնում է, որ «դրանց հետ կապված բոլոր տեխնիկական հարցերը լուծված են, և առաջիկայում սպասվում է նշված վարկերի տրամադրումը»:
08:57 13/12/2014  |  ՄամուլԱտոմակայանի տնօրենն ազատվել է աշխատանքից, փոխտնօրենը՝ կալանավորվել. «Հրապարակ»

Минфин Армении опроверг информацию о возможном срыве договоренности с РФ о предоставлении кредита на модернизацию ААЭС 01/22/2016   14:28  |  Лента новостей
Министерство финансов Армении опровергло информацию о возможном срыве договоренности с РФ о предоставлении кредита на модернизацию Армянской атомной электростанции.
Напомним, заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян на состоявшемся 20 января брифинге заявил, что ряд кредитных программ оказались под угрозой срыва из-за финансово-экономической ситуации в РФ.
Павел Сафарян среди них даже упомянул о подписанных в 2015 году с российской стороной кредитных соглашениях о приобретении вооружения и модернизации на ААЭС.
Между тем в Минфине Армении уточняют, что замминистра имел в виду не кредиты, предусмотренные уже подписанными между Арменией и РФ соглашениями, а обязательства РФ по планируемым к подписанию договорам.
Что касается соглашения о предоставлении кредитов на ремонт Армянской АЭС и Государственного экспортного кредита, Минфин заверяет, что “все связанные с этим технические вопросы решены, и в ближайшее время ожидают выдачи кредитов”.