ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը կերկարաձգվի 10 տարով 04/29/2015   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
2016թ. լրանում է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման վերջնաժամկետը: Կառավարությունը մտադիր է 10 տարով երկարաձգել շահագործման ժամկետը: Ծրագիրը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ կլինեն ներդրումներ:
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝ ներկայացնելով 2014 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, հայտնեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը:
Համաձայնագրում ամրագրված է, որ աշխատանքները կատարվելու են երկու փուլով: Զննվելու է հիմնական սարքավորումների վիճակը և վերլուծական աշխատանքների հիման վրա մշակվելու է երկարաձգման ծրագիրը, ինչի արդյունքում կգնահատվի աշխատանքների ծավալը և արժեքը: Ծրագրով նախատեսված է, որ եթե ամեն ինչ բարեհաջող ավարտվի և գնահատականները լինեն դրական, ՀԱԷԿ-ը կարող է աշխատել մինչև 2026 թվականը ներառյալ:
Ծրագրի իրականացման ֆինանսավորման համար կողմերը ստորագրել են նաև մեկ այլ համաձայնագիր, որը ԱԺ-ին կներկայացվի առաջին համաձայնագրի քննարկումից հետո: ,
Ի պատասխան պատգամավորների հարցերի՝ փոխնախարարը հայտնեց, որ 2019թ.-ին, երբ Հայաստանը կվերադարձնի Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար վերցրած վարկը, էլեկտրաէներգիայի 1 կՎտ/ժամ-ի համար սակագինը կաճի 2,5 դրամով՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն:
14:20 29/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանուշ Հակոբյան. «Իհարկե, չի կարելի չհամաձայնել պարոն Ջհանգիրյանի տրամաբանության հետ»
12:45 29/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄասնավոր գերեզմանատան շահագործման թույլտվության համար կգանձվի 2,5-10 մլն տարեկան տեղական տուրք
17:29 28/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկվում է ներդնել բժշկական շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) համակարգ
15:35 28/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄասնավոր գերեզմանատանը աճյունասափորը կպահպանվի անժամկետ
12:36 28/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈվքե՞ր կազատվեն պարտադիր զինծառայությունից խուսափելու համար քրեական հետապնդումից
12:33 28/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավական համակարգում ներդրվում է նոր՝ հաշտարարության ինստիտուտ
13:59 27/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԺ փոխնախագահ. Բոլորիս համար անընդունելի է, որ մեր երկրում քաղաքական հայացքների համար բանտարկվածներ լինեն

Срок эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС будет продлен на 10 лет 04/29/2015   18:19  |  Лента новостей
Правительство Армении планирует продлить срок эксплуатации Армянской Атомной электростанции(ААЭС), который истекает в 2016 году. Для реализации проекта потребуются инвестиции.
Об этом на заседании Национального Собрания в среду заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов РА Арег Галстян, представляя подписанное 20 декабря 2014 года в Москве армяно-российское межправительственное соглашение о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации единственного эксплуатируемого второго энергоблока Армянской АЭС.
Соглашением предусматривается проведение работ в два этапа. На основании комплексного исследования состояния оборудования будет разработана программа подготовки энергоблока к продлению эксплуатации. При успешном исходе дела можно будет надежно и безопасно эксплуатировать станцию до 2026 года.
Стороны подписали также соглашение о финансировании проекта, которое НС представит после обсуждения первого договора.
Замглавы Минэнерго Армении сообщил, что в 2019 году, когда Армения вернет кредит, взятый для пролонгации срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС, стоимость 1 кВт/ч электроэнергии вырастет на 2.5 драмов с учетом НДС.