Հրանտ Դինքի սպանության գործով 25 թուրք պաշտոնյայի մեղադրանք է առաջադրվել 10/26/2015   18:20  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ պոլսահայ ականավոր գործիչ Հրանտ Դինքի սպանության կապակցությամբ հարուցված քրգործի քննության շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել է 25 պաշտոնյայի նկատմամբ՝ վերջիններիս դատելու պահանջով:
Թուրքիայում լույս տեսնող հայկական «Ակոս» թերթի համաձայն՝ դատախազ Գյոքալփ Քյոքչուի կազմած մեղադրական եզրակացությունն արդեն ուղարկվել  է Ստամբուլի գլխավոր դատախազություն:
Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ 20-25 տարվա ազատազրկում է պահանջվել Էնգին Դինչի, Ռեշեթ Ալթայի և Ահմեթ Իլհան Գյուլերի համար: Էնգին Դինչը եղել է Տրապիզոնի ոստիկանության հետախուզական բաժնի պետը, իսկ ներկայումս զբաղեցնում է հետախուզական վարչության պետի պաշտոնը: Ռեշեթ Ալթայը տվյալ ժամանակաշրջանում Տրապիզոնի նահանգային ոստիկանության պետն է եղել, իսկ  Ահմեթ Իլհան Գյուլերը՝ Ստամբուլի նահանգային ոստիկանության հետախուզության վարչության պետը: Վերջիններս մեղադրվում են «կանխամտածված սպանությանն օժանդակելու» մեջ՝ համաձայն Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի:
Նույն մեղադրական եզրակացությամբ Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 82-րդ հոդվածի հիմքով, այսինքն  «կանխամտածված սպանության» մեղադրանքով, ցմահ ազատազրկման պահանջ է ներկայացվել ոստիկանության հետախուզության վարչության նախկին պետ Ռամազան Աքյուրեքի և  C բաժնի նախկին պետ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերի նկատմամբ:
Իսկ Ստամբուլի նահանգի նախկին ոստիկանապետ Ջերահեթթին Ջերրահին ու հետախուզության նախկին պետ Սաբրի Ուզունին ներկայացվել է «պաշտոնեական դիրքի չարաշահման» մեղադրանք:
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է Ստամբուլում գտնվող «Ակոս» թերթի խմբագրության դիմաց՝ 2007 թվականի հունվարի 19-ին: Նրա սպանության գործով դատը Թուրքիայի ամենաաղմկահարույց դատական գործերից մեկն է, որ շարունակվում է արդեն 9 տարի:
12:47 07/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՀրանտ Դինքի սպանության գործով նոր բացահայտումներ և ձերբակալություններ
14:53 16/07/2015  |  Միջազգային լրահոս Թուրքիայի վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահը խոսել է Հրանտ Դինքի դեմ կայացված վճռի մասին
14:41 09/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում տեղի կունենա Հրանտ Դինքին նվիրված օրատորիայի պրեմիերան
19:46 15/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկվել է Ստամբուլի փողոցներից մեկն անվանակոչել Հրանտ Դինքի անունով
13:12 14/05/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական մաֆիայի ներկայացուցիչը Դինքի սպանության մեջ մեղադրում է գյուլենականներին

25 турецким чиновникам предъявлены обвинения в рамках уголовного дела об убийстве Гранта Динка 10/26/2015   19:44  |  Международные новости
25 турецким чиновникам предъявлены обвинения в рамках расследования уголовного дела об убийстве учредителя и главного редактора издаваемой в Турции армянской газеты “Акос” Гранта Динка, передает Ermenihaber.am.
Как сообщает газета “Акос”, составленное прокурором Гёкалпом Кёкчу обвинительное заключение уже направлено в Главную прокуратуру Стамбула.
Среди 25 обвиняемых оказались нынешний начальник управления разведки полиции Турции Энгин Динч, бывший глава управления разведки полиции Рамазан Акюрек, экс-глава полиции Стамбула Джелалеттин Джеррах, тогдашний начальник трабзонской полиции Решет Алтай, глава разведслужбы в отделении полиции Стамбула Ахмет Ильхан Гюлер и начальник полиции Али Фуат Йилмазер.
В обвинительном заключении требуется от 20 до 25 лет лишения свободы для Энгина Динча, Решет Алта и Ахмета Ильхана Гюлера. Им инкриминируют статью 83 УК Турции(пособничество в предумышленном убийстве).
В том же обвинительном заключении выдвинуто требование о пожизненном заключении для экс-главы управления разведки полиции Рамазана Акюрека и бывшего начальника управления разведки стамбульской полиции Али Фуата Йилмазера по обвинению по ст.82 УК Турции(предумышленное убийство) .
Экс-главе полиции Стамбула Джелалеттину Джерраху и бывшему начальнику разведки Сабри Узуну предъявлено обвинение в злоупотреблении должностным положением.
Главный редактор “Акос” Грант Динк был убит 19 января 2007 года. Суд по резонансному делу об его убийстве идет уже 9 лет.