Դինքի ընտանիքը դիմել է Սահմանադրական դատարան 03/07/2014   13:20  |  Միջազգային լրահոս
2007 հունվարի 19-ին Ստամբուլում «Ակոսի» խմբագրության շենքի առջև սպանված Հրանտ Դինքի ընտանիքը դիմել է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ սպանության գործով  պատասխանատու պետական ծառայողներին դատելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիյեթ» թերթը, Սահմանադրական դատարան դիմումը ներկայացվել էր Դինքի կնոջ՝ Ռաքել Դինքի և զավակաների՝ Արատի, Սեռայի և Դելալի, ինչպես նաև Հրանտի եղբայր Խոսրով Դինքի անունից:
Հայցադիմում նշված է, որ պետական ծառայողների նկատմամբ կայացված լիազորություններից և իրավասությունից զրկելու որոշումը չի համապատասխանում Սահամանդրության 36-րդ  հոդվածի «Արդար դարտավարության իրավունք» կետին, Սահմանդրության 10-րդ հոդվածի «օրենքի առջև հավասարության» կետին և Մարդու Իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածին:
Դինիքի ընտանիքի փաստաբանների կողմից ներկայացված հայցադիմում նշված է, որ  հանցագործությունից առաջ և հետո պետական ծառայողների պատասխանատվության  բացահայտելու փոխարեն նրանց պաշտպանելու նպատակ է եղել:
Նախ պահանջում ենք ի հայտ բերել բոլոր պատասխանատու անձանց և պարզել, թե ինչու Հրանտ Դինքի սպանությանն առնչվող պետական ծառայողների պատասխանատվության բացահայտմանն ուղղված արդար և արդյունավետ հետաքննություն չի իրականացվել, թե ինչու պետական հիմնարկ-հաստատություններն անհրաժեշտ ջանք չեն գործադրել հանցագործության բացահայտման համար»,- նշված է հայցադիմումի մեջ:

Семья Гранта Динка обратилась в Конституционный суд Турции с требованием отдать под суд госслужащих, ответственных по делу об убийстве 03/07/2014 13:44 | Международные новости
Семья Гранта Динка, убитого в Стамбуле, перед зданием редакции своей газеты “Акос”, обратилась в Конституционный суд Турции, чтобы отдать под суд государственных служащих, ответственных по делу об убийстве.
Как сообщает турецкая газета “Миллиет”, заявление в Конституционный суд было подано от имени супруги Динка, Ракел Динк, и его детей, а также брата Гранта –Хосрова Динка.
В иске указано, что вынесенное в отношении госслужащих решение об освобождении от полномочий и правомочий не соответствует пункту “Право на справедливое судебное разбирательство” ст. 36 Конституции РА, пункту “Равенство всех перед законом ” ст. 10 Конституции и ст. 14 Европейской конвенции по правам человека.
В поданном семьей Динка исковом заявлении отмечается, что вместо того, чтобы установить ответственность госслужащих до и после совершения преступления, имело место намерение защитить их.
В первую очередь, мы требуем разоблачить ответственных лиц и выяснить, почему не проводилось справедливое и эффективное расследование на предмет выявления ответственности госслужащих в связи с убийством Гранта Динка, почему госучреждения не приложили необходимых усилий для раскрытия преступления”, -отмечается в исковом заявлении.