Հրանտ Դինքի սպանության գործով նոր դատախազ է նշանակվել 02/11/2014   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայում  «Ակոս» շաբաթաթերթի հիմադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության և Էրգենեքոնի գործերով  նոր դատախազ է նշանակվել:
Թուրքական «Զաման» թերթը հայտնում է, որ նախկինում այդ երկու գործերով զբաղվում էր դատախազ Մուամմեր Աքքաշը, որի անունը կապված էր նաև դեկտեմբերի 17-ի «մեծ կաշառք» գործի  վարույթի հետ:
Աքքաշը հեռացվել էր զբաղեցրած պաշտոնից և աշխատանքի նշանակվել Թեքիրդաղում: Աքքաշի հեռացումից հետո Էրգենեքոնի և Հրանտ Դինքի սպանության գործերը  փոխանցվել են մեկ այլ դատախազի՝ Մուրադ Ինամին:
Թերթի տեղեկացմամբ՝ Ինամը  կստանձնի Աքքաշի մյուս գործերը նույնպես:
2007 թվականի հունվարի 19-ին «Ակոս» թերթի խմբագրության առջև սպանված Հրանտ Դինքի դատավարությունը սկսվեց 02.07.2007 թվականին և ավարտվեց 2012 թվականի հունվարի 17-ին: Դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 մարդու: Դինքի սպանության կազմակերպիչ համարվող Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը՝ 23 տարվա ազատազրկման:
2013 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Ստամբուլում վերսկսվեց Հրանտ Դինքի սպանության նախապատրաստման մեջ մեղադրվող  Էրհան Թունջելի դատը: Դատարանը ձերբակալության թույլտվություն տվեց, սակայն Թունջելին ազատ արձակվեց Դինքի սպանության գործով առաջին իսկ որոշումից հետո:
«Էրգենեքոնը»  գաղտնի ազգայնական կազմակերպություն է, որը հաճախ նույնականացվում է խորքային պետության հետ:
«Էրգենեքոնի» կազմում ներգրավված են թուրք բարձրաստիճան զինվորականներ, քաղաքագետներ, քաղաքական գործիչներ: Նրանք մեղադրվում են հեղաշրջման փորձ կատարելու մեջ:

По делу об убийстве редактора газеты “Акос” Гранта Динка назначен новый прокурор 02/11/2014   15:15  |  Лента новостей
По делу об убийстве главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка и “Эргенекона” назначен новый прокурор.
Как пишет турецкая газета “Заман”, ранее этими делами занимался прокурор Муамер Аккаш, чье имя связано с производством дела об операции ”Крупная взятка”.
Аккаш был уволен с занимаемой должности и назначен на работу в Текирдаге. После ухода Аккаша, дело “Эргенекона” и дело об убийстве Гранта Динка были переданы другому прокурору - Мурату Инами. Как сообщает газета, Инам отныне будет заниматься расследованием и остальных дел, которые находились в производстве Аккаша.
Судебный процесс по делу об убийстве главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка начался 02.07.2007 и завершился 17 января 2012г. Суд признал виновными 19 человек. Ясин Хайал, считающийся организатором убийства Гранта Динка, был приговорен к пожизненному заключению, а непосредственный исполнитель преступления – Огюн Самаст – к 23 годам лишения свободы.
В сентябре 2013г. в Стамбуле возобновился суд на Эрханом Тунджели, обвиняемым в подготовке убийства Гранта Динка. Суд выдал ордер на арест, однако Тунджели был отпущен на свободу после первого же решения по делу об убийстве Гранта Динка.
В состав “Эргенекона” входят высокопоставленные турецкие военные и политические деятели. Они обвиняются в попытке государственного переворота.