Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների բազմաթիվ կոչերին և հորդորներին՝ Բաքուն չի հրաժարվում իր ապակառուցողական կեցվածքից և սադրանքներից 09/28/2015   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց հայ-սերբական հարաբերությունների ընդլայնման, ԵԱՀԿ-ում Սերբիայի նախագահության առաջնահերթությունների իրականացման, ԵԱՀԿ օրակարգի հարցերի։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Իվիցա Դաչիչը գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ երկկողմ հարաբերությունները կայուն կերպով զարգանում են։ Այդ առումով անդրադարձ արվեց Երևանում և Բելգրադում դեսպանությունների բացման, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման, ուղիղ չվերթների հաստատման առնչվող հարցերի։
Հանդիպմանը քննարկվեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին և այդ համատեքստում նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը խորը մտահոգություն հայտնեց հակամարտության գոտում լարվածության աճի առնչությամբ և կարևորեց հրադադարի ռեժիմի լիարժեք պահպանումը։
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների բազմաթիվ կոչերին և հորդորներին՝ Բաքուն չի հրաժարվում իր ապակառուցողական կեցվածքից և սադրանքներից։

Баку не отказывается от своего деструктивного поведения и провокаций, несмотря на призывы сопредседателей МГ ОБСЕ - Налбандян 09/28/2015 11:51 | Лента новостей
Баку не отказывается от своего деструктивного поведения и провокаций, несмотря на многочисленные призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом, как передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, заявил министр иностранных дел Армении на состоявшейся в воскресенье в Нью-Йорке встрече с Действующим председателем ОБСЕ, первым вице-премьером Сербии, главой сербского МИД Ивицей Дачичем.
В свою очередь Действующий председатель ОБСЕ выразил глубокую обеспокоенность в связи с ростом напряженности в зоне конфликта и придал важность полноценному соблюдению режима прекращения огня.
В ходе встречи речь также зашла о расширении армяно-сербских отношений, реализации приоритетов председательства Сербии в ОБСЕ и вопросах повестки дня Организации.
Эдвард Налбандян и Ивица Дачич выразили удовлетворение стабильным развитием двусторонних отношений. В этой связи стороны коснулись открытия посольств в Ереване и Белграде, либерализации визового режима, налаживания прямых авиарейсов.