Եռանախագահների ներկայությամբ ՀՀ ԱԳ նախարարը նախատել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարին 09/26/2015   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը երկրորդ հանդիպումն ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Էդվարդ Նալբանդյանն, անընդունելի համարելով և դատապարտելով վերջին օրերին մարդկային զոհերի պատճառ դարձած Ադրբեջանի կողմից մեծ տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ հրադադարի կոպտագույն խախտումները, ասաց. «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խայտառակ իրավիճակից և այդ առթիվ միջազգային հանրության՝ օր օրի ուժգնացող քննադատությունից ուշադրությունը շեղելու նպատակով Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին իրադրության սրումը լի է անկանխատեսելի բացասական հետևանքներով։ Այս սադրանքներով Բաքուն ի ցույց է դնում իր արհամարհական վերաբերմունքը ինչպես մարդկային կյանքի, այնպես էլ՝ իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ»։
Այնուհետև եռանախագահների առաջարկությամբ և նրանց ներկայությամբ հանդիպում կայացավ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածած հայտարարությանը՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Ադրբեջանն է, որ շարունակաբար մերժում է իրավիճակի կայունացման, վստահության ամրապնդմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները ու, հետևաբար, պարզ է՝ ում է ուղղված հայտարարության մեջ առկա ուղերձը: Տպավորություն է ստեղծվում, որ Բաքուն միտումնավոր չի ուզում լսել, թե ինչ է միջնորդ երկրների միջոցով ասում միջազգային հանրությունը: Բոլորին ամեն ինչում մեղադրում են, ձևացնում են, թե կարգավորում են ուզում, բայց իրականում՝ հակառակն են անում»,- ընդգծեց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Նախարար Նալբանդյանը կարևորեց, որ համանախագահները վերահաստատում են այն առաջարկությունը, ինչի վերաբերյալ բազմիցս իրենց համաձայնությունն են տվել Հայաստանը և Արցախը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը։ Այն թույլ կտա առավել հստակ կերպով մատնանշել հրադադարի խախտման և միջադեպերի պատասխանատու կողմին։ «Ադրբեջանը հրաժարվում է, քանի որ ցանկանում է ձեռքերն ազատ պահել, միջազգային հանրության վերահսկողությունից դուրս գտնվելով՝ շարունակել իր սադրանքները շփման գծում և սահմանին»,- ասաց Հայաստանի արտգործնախարարը։
«Բաքուն մերժում է ոչ միայն վստահության ամրապնդմանն ուղղված եռանախագահների նախաձեռնությունները, այլև հրաժարվում է միջնորդների կողմից արված հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված առաջարկություններից, որոնք հրապարակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտարարություններում. նույնիսկ մերժում է դրանց մասին որևէ հիշատակում, ինչը կրկին անգամ հստակ երևաց ԵՄ Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին»,- ընդգծեց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Համանախագահները, խորը մտահոգություն հայտնելով իրադրության կտրուկ լարման կապակցությամբ, շեշտեցին, որ իրավիճակի հետագա սրումն անթույլատրելի է։
Զրուցակիցները քննարկեցին եռանախագահների՝ տարածաշրջան նախատեսվող այցելության և նախատեսվող հանդիպումների ժամանակացույցը։

В Нью-Йорке прошла встреча глав МИД Армении и Азербайджана 09/26/2015   15:54  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 25 сентября провел вторую встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США), Пьером Андрие (Франция). Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Эдвард Налбандян, посчитав неприемлемыми и осудив грубейшие нарушения Азербайджаном режима прекращения огня с применением крупнокалиберной артиллерии, повлекшие за собой человеческие жертвы, сказал: “Обострение ситуации на линии соприкосновения с ВС Арцаха и на границе с Арменией с целью отвлечь внимание от сложившейся в Азербайджане позорной ситуации с правами человека и с каждым днем усиливающейся критики международного сообщества в этой связи чревато непредсказуемыми негативными последствиями. Этими провокациями Баку демонстрирует свое пренебрежительное отношение как к человеческим жизням, так и к взятым на себя обязательствам”.
Вслед за переговорами с участием посредников состоялась встреча Эдварда Налбандяна с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Говоря о заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 25 сентября, глава МИД Армении отметил: “Именно Азербайджан постоянно отвергает все инициативы, направленные на стабилизацию ситуации, укрепление доверия, и, следовательно, ясно, к кому направлено содержащееся в заявлении послание. Складывается впечатление, что Баку намерено не хочет слышать заявления международного сообщества, адресованные ему через посредников. Всех во всем обвиняют, прикидываются, будто хотят урегулирования, но на самом деле делают все наоборот”.
Министр Налбанян счел важным подтверждение сопредседателями предложения по созданию механизмов расследования инцидентов, на которое Армения и Арцах неоднократно давали свое согласие. Это создаст возможности для более точного установления стороны, ответственной за нарушение режима прекращения огня и за инциденты.
“Азербайджан отказывается, поскольку не хочет связывать себе руки и в условиях нахождения вне контроля международного сообщества продолжать свои провокации на линии соприкосновения и на границе”,– сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
“Баку не только отвергает инициативы сопредседателей по укреплению доверия, но и от направленных на урегулирование проблемы предложений посредников, которые были обнародованы в пяти заявлениях глав государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Баку даже отвергает любое упоминание о них, что в очередной раз было четко видно на Рижском саммите „Восточного партнерства” ЕС”,– подчеркнул Э.Налбандян.
Сопредседатели, выразив глубокую обеспокоенность в связи с резким обострением ситуации, подчеркнули, заявили о недопустимости дальнейшей эскалации.