Վարչապետն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնին 09/25/2015   16:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընթացքը և մասնավորապես, անդրադարձել ԱՄՀ կողմից Հայաստանին տրամադրվող «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF) ծրագրի հերթական ստուգման արդյունքներին: Այս համատեքստում արծարծվել են Հայաստանի տնտեսության ներկա վիճակին, զարգացման միտումներին, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը, տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկվել են ԱՄՀ կողմից Հայաստանին տրամադրվող «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF) ծրագրի շրջանակում տնտեսության աջակցության հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է տնտեսական աճի ապահովմանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը, արտահանման խթանմանը և ներդրումների ներգրավմանն ուղղված բարեփոխումները:
Իր հերթին Մարկ Հորթոնը կարևորել է տնտեսական կայունություն և աճի ապահովման նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումների շարունակականությունը:

Премьер Армении обсудил с представителями МВФ вопросы двустороннего сотрудничества 09/25/2015   18:10  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян в пятницу принял делегацию армянской миссии Международного валютного фонда (МВФ) во главе с ее руководителем Марком Хортоном. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства РА.
Собеседники обсудили ход двустороннего сотрудничества, в частности результаты очередной проверки осуществляемой МВФ в Армении программы “Продлеваемое финансирование” (EFF).
В этом контексте стороны коснулись экономической ситуации в Армении, тенденций развития, налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики, а также затронули вопросы, связанные с проведением реформ в различных сферах.
Обсуждались также возможности оказания содействия экономике в рамках программы МВФ “Продлеваемое финансирование” (EFF).
Премьер отметил, что правительство Армении продолжит реформы, направленные на обеспечение экономического роста, улучшение бизнес-среды, стимулирование экспорта и привлечение инвестиций. В свою очередь Марк Хортон подчеркнул важность дальнейшего проведения мероприятий с целью обеспечения экономической стабильности и роста.