Վարչապետն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի պատվիրակությանը 04/08/2015   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Թերեզա Դաբան Սանչեսը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընթացքը և այս համատեքստում անդրադարձել Հայաստանի տնտեսական իրավիճակին ու զարգացման միտումներին, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանն առնչվող հարցերի:
Քննարկվել են տարբեր, այդ թվում՝ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներում համատեղ ծրագրերը, ինչպես նաև ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF)/«Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) ծրագրի շրջանակում տնտեսության աջակցման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է տնտեսական աճի ապահովմանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը, արտահանման խթանմանը և ներդրումների ներգրավմանն ուղղված բարեփոխումները: Իր հերթին Մարկ Հորթոնը կարևորել է տնտեսական կայունության և աճի ապահովման նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումների ու քայլերի շարունակականությունը:
Հանդիպմանն արծարծվել են նաև ՀՀ կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին, հարկային ու մաքսային վարչարարությանը և երկկողմ գործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:

Премьер Армении обсудил с представителями МВФ двустороннее сотрудничество 04/08/2015   15:18  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял в среду делегацию, возглавляемую руководителем армянской миссии Международного валютного фонда (МВФ) Марком Хортоном. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
На встрече также присутствовала постоянный представитель МВФ в Армении Тереза Дабан Санчес.
Собеседники обсудили ход двустороннего сотрудничества и в этом контексте коснулись экономической ситуации в Армении и тенденций развития, а также вопросов, касающихся налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики.
На встрече речь также зашла о совместных проектах в различных сферах, в том числе в области энергетики, сельского хозяйства и промышленности. Стороны обсудили возможности реализации программ помощи экономике в рамках осуществляемой МВФ в Армении программы расширенного финансирования( EFF) и программы расширенного кредитования (ECF).
Премьер-министр Армении отметил, что правительство продолжит реформы, направленные на обеспечение экономического роста, улучшение предпринимательской среды, стимулирование экспорта и привлечение инвестиций. В свою очередь Марк Хортон указал на важность продолжения мероприятий и шагов для обеспечения экономической стабильности и роста.
На встрече были затронуты также приоритеты деятельности правительства Армении и другие вопросы, налогового и таможенного администрирования и другие вопросы, касающиеся двустороннего взаимодействия.