ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցական ուղերձ է հղել՝ Քըրք Քըրքորյանի մահվան կապակցությամբ 06/17/2015   14:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցական ուղերձ է հղել՝ Քըրք Քըրքորյանի մահվան կապակցությամբ:
Ցավակցական ուղերձում ասված է.
«Սրտի խոր ցավով տեղեկացա Հայաստանի ազգային հերոս, մեծանուն բարերար Քըրք Քըրքորյանի մահվան մասին:
Հայ ժողովուրդը կորցրեց անվանի զավակներից մեկին, ով, բնակվելով հայրենիքից հեռու, միշտ ապրում էր նրա հետ, նրա մասին մտածելով, ով իր ժողովրդին ու Հայաստանին կապված էր գուցեեւ ոչ բոլորին տեսանելի, սակայն ջերմագին զգացմունքներով՝ առանց այդ մասին բարձրագոչ հայտարարությունների: Նա իսկապես ազգային մարդ էր ու իսկապես բարերար:
Մեծ է Քըրք Քըրքորյանի ներդրումը Հայաստանին վերաբերող մի շարք խոշոր ծրագրերում, երբ նրա շռայլ նվիրատվությունների շնորհիվ տարբեր ոլորտներում լուրջ տեղաշարժեր արձանագրվեցին: Նա ոչ միայն ամերիկյան ֆինանսական շուկայի կարեւորագույն դեմքերից մեկն էր եւ համաշխարհային մակարդակի գործարար, այլեւ առանձնահատուկ դեր ուներ հայրենիք-սփյուռք հարաբերություններում, տարաբնույթ աջակցությունների եւ օժանդակությունների նախաձեռնողն ու հովանավորողն էր՝ գործուն մասնակցությամբ:
Կորստի այս ծանր ժամին անկեղծորեն սգում եմ Քըրք Քըրքորյանի մահը եւ ՀՀ Ազգային ժողովի ու անձամբ իմ անունից ցավակցում եւ վշտակցում նրա ընտանիքին, հարազատներին ու բոլոր նրանց, ում համար թանկ էր Քըրք Քըրքորյանը: Մեծ հայի ու մեկենասի պայծառ հիշատակը միշտ կմնա մեր երախտապարտ սրտերում»:

Галуст Саакян: Светлая память о великом армянине и благотворителе Кирке Керкоряне всегда будет жить в наших благодарных сердцах 06/17/2015 17:19 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян направил соболезнования в связи с кончиной Национального Героя Армении, мецената Кирка Керкоряна.
“С глубокой болью узнал о кончине Национального Героя Армении, видного благотворителя Кирка Керкоряна.
Армянский народ потерял одного из выдающихся сыновей, кто, находясь вдали от Родины, всегда жил, думая о ней, кто был связан со своим народом и Арменией, пусть незримыми для многих, но теплыми чувствами – без громогласных заявлений об этом. Он действительно был патриотом и действительно благотворителем.
Велик вклад Кирка Керкоряна в ряд касающихся Армении крупных программ, когда благодаря его щедрым пожертвованиям были отмечены серьезные подвижки в различных сферах. Он был не только одним из важнейших лиц американского финансового рынка и бизнесменом мирового уровня, но и сыграл особую роль в отношениях Родина – Диаспора, своим деятельным участием являясь инициатором разнообразной помощи и поддержки.
В эту тяжелую минуту утраты я искренне скорблю в связи с кончиной Кирка Керкоряна и от имени Национального Собрания РА и себя лично соболезную его семье, родным и всем тем, кому дорог Кирк Керкорян. Светлая память великого армянина и благотворителя всегда будет жить в наших благодарных сердцах”, - говорится в послании председателя НС, текст которого опубликован на сайте парламента Армении.