Սյունիքում մարտական «Զիլ-131»-ի շրջվելու դեպքի առթիվ գործ է հարուցվել 06/02/2015   15:31  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 8-րդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` մարտական կամ հատուկ տրանսպորտային մեքենաները վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, ՀՀ ՊՆ թիվ N զորամասի  հրաձգային գումարտակի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Մ.Զաքարյանը 2015 թվականի հունիսի 1-ին՝ ժամը 06։30-ին, իրեն ամրակցված  «Զիլ-131» մակնիշի ավտոմեքենայով երթևեկել է դեպի Սյունիքի մարզի գյուղ Շաղաթ։
Նախնական տվյալներով՝ Սիսիան-Շաղաթ ավտոճանապարհին խախտելով տրանսպորտային մեքենաներ վարելու կանոնները՝ կորցրել է մեքենայի  կառավարումը և վթարի ենթարկվել, որի հետևանքով մեքենայի թափքում և խցում գտնվող նույն գումարտակի զինծառայողներն ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքները։
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 8-րդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (մարտական կամ հատուկ տրանսպորտային մեքենաները վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելը, որը մարդու առողջությանն անզգուշությամբ պատճառել է վնաս)։

Уголовное дело возбуждено по факту ДТП с участием армейского грузовика в Сюникской области Армении 06/02/2015   15:59  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту ДТП с участием армейского грузовика“ЗИЛ-131” в Сюникской области Армении,  сообщает пресс-служба СК Армении.
"1 июня 2015 года, в 06:30 солдат срочной службы стрелкового батальона N-ской воинской части Минобороны РА рядовой М.Закарян на закрепленном за ним автомобиле марки “ЗИЛ-131” направлялся в село Шагат Сюникской области", - говорится в сообщении.
“По предварительным данным, нарушив правила вождения транспортных машин, он не справился с управлением и попал в аварию. В результате ДТП находившиеся в кузове автомобиля военнослужащие того же батальона получили телесные повреждения разных степеней тяжести”, - информирует ведомство.
В восьмом гарнизонном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 377 (Нарушение правил вождения или эксплуатации боевых, специальных и транспортных машин, причинившее по неосторожности средней тяжести или тяжкий вред здоровью человека либо повлекшее иные тяжкие последствия) Уголовного кодекса РА.