ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է արտերկրից ժամանած ասորիների պատվիրակությանը 04/25/2015   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 25-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու նպատակով արտերկրից ժամանած ասորիների պատվիրակության անդամներ Վասիլի Շումանովին, Նորման Սոլխային, Շիբա Մանդուին, Սաբրի Աթմանին, Արսեն Միխայլովին, Էդվարդ Նադիրշահին եւ Հայաստանում ասորական համայնքի ներկայացուցիչ Անահիտ Խոսրոեւային: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով եղբայր ժողովրդի ներկայացուցիչներին, շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդի համար այս ծանր օրերին այստեղ գտնվելու եւ վշտակցություն հայտնելու համար: Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների անցած պատմական ուղուն՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ նրանց միավորում են ոչ միայն բազմաթիվ ընդհանրությունները, այլեւ երկու ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ցավը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է այս տարի մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարությանը եւ շեշտել, որ այսուհետ Հայաստանն անելու է հնարավորը, որպեսզի ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը ճանաչի եւ դատապարտի ասորիների եւ հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, ցեղասպանության մասին լռելն այսօր հավասարազոր է նոր հանցագործության:
Ասորական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության կապակցությամբ եւ իրենց հերթին կարեւորել ցեղասպանությունների ճանաչման եւ դատապարտման գործում ջանքերի համախմբումը:
Հյուրերը նաեւ շնորհակալություն են հայտնել ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես՝ ասորական համայնքի նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի եւ երկրորդ հայրենիք պարգեւելու համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկով այսուհետ ամեն տարի մարտի 24-ին երեք եղբայրական ազգերի՝ հայերի, հույների եւ ասորիների ներկայացուցիչները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք կմատուցեն անմեղ զոհերի հիշատակին:

Вице-спикер парламента Армении принял делегацию ассирийцев, прибывших из-за рубежа для участия в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян 04/25/2015   15:14  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в субботу принял прибывших из-за рубежа для участия в поминальных мероприятиях 100-й годовщины Геноцида армян членов делегации ассирийцев - В.Шуманова, Н.Солхая, Ш.Манду, С.Атмана, А.Михайлова, Э.Надиршаха и представителя ассирийской общины Армении А.Хосроеву.Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов, приветствуя представителей братского народа, поблагодарил их за желание быть в эти тяжелые дни рядом с армянским народом и выразить ему сочувствие. Обратившись к пройденному двумя народами историческому пути, вице-спикер отметил, что их объединяют не только многие общности, но и боль от совершенных в их отношении геноцидов.
В этом контексте Э.Шармазанов коснулся принятого 24 марта Заявления НС РА “Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции” и особо выделил, что Армения впредь будет делать все возможное для признания и осуждения всем цивилизованным миром геноцида греков и ассирийцев, поскольку молчать сегодня о геноциде равнозначно новому преступлению.
Члены ассирийской делегации поблагодарили за принятие Заявления НС РА “Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции” и в свою очередь подчеркнули важность объединения усилий в деле признания и осуждения геноцидов. Гости также выразили признательность за теплое отношение к нацменьшинствам, в частности к ассирийской общине, обретшей в Армении вторую родину.
По предложению вице-спикера НС Э.Шармазанова отныне ежегодно 24 апреля представители трех братских народов – армян, греков и ассирийцев – будут посещать Цицернакаберд, отдавая дань уважения памяти безвинных жертв.
15:03 25/04/2015  |  Лента новостей Спикер парламента Греции: Афины и впредь будут содействовать Армении в процессе международного признания Геноцида армян
12:45 14/04/2015  |  Пресса“Жаманак”: Бывший госсекретарь США Хиллари Клинтон, возможно, посетит Армению 23-24 апреля