Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլին 04/25/2015   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ժոզեֆ Դոլին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահին՝ հրավերն ընդունելու և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԵԺԿ-ի՝ որպես Եվրոպական խորհրդարանում ներկայացված ամենամեծ քաղաքական խմբի և եվրոպական արժեքներն առաջ մղող ուժի գործունեությունը՝ ուղղված մարդասիրության և ժողովրդավարության բարձրագույն արժեքների սատարմանն ու տարածմանը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է ս.թ. ապրիլի 15-ին ԵԺԿ-ի և անձամբ պարոն Դոլի ներդրումը Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման գործում: Նախագահը երախտագիտությամբ է նշել նաև ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից ս.թ. մարտի 3-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևը, որով ԵԺԿ-ն արժանապատվորեն ապացուցեց համամարդկային արժեքներին ու սկզբունքներին իր հավատարմությունը:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել մեկ ամիս առաջ Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած «Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ» 2013թ. տարեկան զեկույցը, որտեղ կոչ արվեց ԵՄ բոլոր անդամ պետություններին՝ ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը և քաջալերեց նրանց ու ԵՄ կառույցներին՝ նպաստելու այդ հանցագործության ճանաչմանը: Այս բոլոր քայլերը և այն երկրների արձագանքները, որտեղ ԵԺԿ անդամ կուսակցություններն իշխանություն են կազմում, Նախագահի խոսքով, իրենց գնահատելի ներդրումն ունեցան և մեծ ազդակ հաղորդեցին անցյալ դարասկզբին իրականացված հանցագործության ճանաչման ու դատապարտման գործին:
ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Երևան այցելելու և Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումների մասնակցության հրավերի համար: Նա ընդգծել է, որ իր համար ապրիլի 24-ի հիշատակի արարողությունը չափազանց հուզիչ էր: ԵԺԿ նախագահը նշել է, թե երեկ նաև այցելել է Ցեղասպանության թանգարան, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում և այժմ ցանկանում է նույնը կրկնել՝ իր համար անչափ կարևոր է հիշողությունը, բայց նույնքան կարևոր է հաջորդ քայլը՝ հաշտեցումը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահը և ԵԺԿ Նախագահը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցության ընթացքին և զարգացման հեռանկարին, ինչպես նաև առաջիկայում Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստության հետ կապված հարցեր:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են խոսել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության միջև ձևավորված սերտ համագործակցության մասին:

Президент Армении принял председателя Европейской народной партии 04/25/2015   16:04  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял председателя Европейской народной партии (ЕНП) Жозефа Доля. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поблагодарил председателя ЕНП за то, что он принял приглашение и в дни проведения памятных мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян находится рядом с армянским народом.
Серж Саргсян высоко оценил деятельность ЕНП как самой крупной политической группы, представленной в Европарламенте, и продвигающей европейские ценности силы, направленную на поддержку и распространение высоких ценностей гуманизма и демократии.
Серж Саргсян отметил вклад ЕНП и лично Жозефа Доля в дело принятия 15 апреля Европарламентом резолюции с осуждением Геноцида армян. Глава государства выразил признательность политическому форуму ЕНП за принятую 3 марта 2015 года резолюцию к 100-й годовщине Геноцида армян – “Геноцид армян и европейские ценности”. По словам президента, тем самым ЕНП доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и принципам.
Серж Саргсян высоко оценил также принятый в марте 2015 года депутатами Европарламента ежегодный доклад “О правах человека и демократии в мире в 2013 году”, в котором Европарламент призывает все страны-участницы признать Геноцид армян, а структуры ЕС – продолжать вносить вклад в процесс признания этого преступления. Все эти шаги и реакция стран, в которых партии-члены ЕНП являются частью власти, по словам Сержа Саргсяна, внесли свой заметный вклад и придали большой импульс признанию и осуждению совершенного в начале прошлого века преступления.
В свою очередь Жозеф Доль поблагодарил президента Армении за приглашение посетить Ереван и принять участие в памятных мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян. Председатель ЕНП подчеркнул, что для него состоявшаяся 24 апреля церемония поминовения была чрезвычайно волнительной. Доль рассказал также, что накануне он посетил Музей-институт Геноцида армян в Ереване, оставил запись в Книге почетных гостей и сейчас желает повторить написанное: для меня чрезвычайно важна память, но одинаково важен и следующий шаг – примирение.
В ходе встречи собеседники обсудили также вопросы, связанные с ходом и перспективами развития сотрудничества Армения-ЕС, а также с подготовкой к предстоящему в Риге саммиту Восточного партнерства.
Серж Саргсян и Жозеф Доль выразили удовлетворение тесным сотрудничеством, сформировавшимся между Европейской народной партией и Республиканской партией Армении.
15:14 25/04/2015  |  Лента новостейВице-спикер парламента Армении принял делегацию ассирийцев, прибывших из-за рубежа для участия в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян
15:03 25/04/2015  |  Лента новостей Спикер парламента Греции: Афины и впредь будут содействовать Армении в процессе международного признания Геноцида армян