Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ Ստրասբուրգում 04/13/2015   18:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգի «Նոր տաճար» եկեղեցում ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանի հովանու ներքո տեղի ունեցավ «La Philharmonie de Poche» նվագախմբի բարեգործական 10-րդ համերգը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նվագախումբը կազմված էր Ստրասբուրգի, Բադեն-Բադենի և Ֆրայբուրգի սիմֆոնիկ և ֆիլարմոնիկ նվագախմբերի երաժիշտներից, «Altitude» երգչախմբից` հայազգի հանրաճանաչ դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ։
Համերգին մասնակցում էին հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Համերգից առաջ ունեցած իր բացման խոսքում դեսպան Պապիկյանը համառոտ ներկայացրեց նվագախմբի գործունեությունը և օրվա խորհուրդը: Դեսպանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, ընդգծեց, որ երեկոյի ընթացքում հնչող Գաբրիել Ֆորեի ռեքվիեմը յուրահատուկ հարգանքի տուրք է` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն անմեղ զոհերի։

В Страсбурге состоялся концерт по случаю 100-й годовщине Геноцида армян 04/13/2015   18:33  |  Лента новостей
11-го апреля, под эгидой постоянного представителя Армении в Совете Европы Армена Папикяна, в церкви «Новый Храм» Страсбурга состоялся 10-ый благотворительный концерт оркестра «La Philharmonie de Poche», посвященный 100-летней годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Оркестр состоит из музыкантов симфонических и филармонических оркестров Страсбурга, Баден-Бадена и Фрейбурга, оркестра «Altitude» – под руководством выдающегося армянского дирижера Вагана Мартиросяна.
Концерт посетили политики, общественные деятели, дипломаты, журналисты и представители армянской общины.
С приветственной речью перед началом концерта выступил посол Папикян, кратко представив деятельность оркестра и послание дня. Касаясь 100-й годовщины Геноцида армян, посол подчеркнул, что исполнение Реквиема Габриэля Форе является своеобразной данью памяти 1.5 миллионам невинных жертв Геноцида армян.