Անն Բրասեր. Հանուն այն նահատակների, որոնք զոհվեցին 100 տարի առաջ, շատ կարևոր է գալ ընդհանուր հայտարարի այսօրվա դրությամբ 04/13/2015   15:41  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները շատ կարևոր են անցյալը հիշելու տեսանկյունից: Հանուն այն նահատակների, որոնք զոհվեցին 100 տարի առաջ, շատ կարևոր է գալ ընդհանուր հայտարարի այսօրվա դրությամբ, որպեսզի գալիք սերունդները չտեսնեն նման ջարդեր»,- այսօր Երևանում կայացած  ճեպազրույցում հայտարարեց Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը:
Նա նշեց, թե չափազանց կարևոր է, որպեսզի ԵԽԽՎ-ում, որը բաղկացած է 47 երկրների խորհրդարանների պատվիրակներից, տիրի փոխադարձ հարգանք, որպեսզի համատեղ պայքարեն ատելության և անհանդուրժողականության դեմ՝ ընդգծելով. «Սա է իմ ուղերձը»:
Ըստ ԵԽԽՎ նախագահի՝ Համաշխարհային առաջին պատերազմից հետո մեր նախնիներին հաջողվեց կանգնեցնել պատերազմը, բայց չհաջողվեց ապահովել խաղաղությունը: Երկրորդ աշխարհամարտից հետո մեր նախնիները՝ ի խուսափումն այն վայրագությունների կրկնության, որոնք նացիստական ռեժիմն էր իրականացրել, ստեղծեցին մարդու իրավունքների գերակայության և ժողովրդավարության վրա խարխսված՝ Եվրոպայի խորհուրդ կազմակերպությունը:
«Ցավոք սրտի, մեզ չհաջողվեց կանխարգելել այն լուրջ հակամարտություները, որ տեղի ունեցան մեր մայրցամաքում, բայց պետք է անցյալից դասեր քաղել»,-ասաց նա:

Глава ПАСЕ заявила о важности достижения консенсуса во имя тех, кто погиб 100 лет назад 04/13/2015 18:26 | Актуальная тема
Посвященные 100-й годовщине Геноцида армян мероприятия важны с точки зрения сохранения памяти о прошлом. Во имя погибших 100 лет назад очень важно достичь консенсуса сегодня, чтобы уберечь грядущие поколения от подобных погромов. Об этом в ходе брифинга с журналистами заявила председатель ПАСЕ Анн Брассер, прибывшая в понедельник в Армению с официальным трехдневным визитом.
Она также отметила, что чрезвычайно важно, что в ПАСЕ, которая состоит и из делегаций 47 национальных парламентов, царила бы атмосфера взаимного уважения и готовности сообща бороться против ненависти и нетерпимости.
По словам главы ПАСЕ, наши предки после Первой мировой войны смогли остановить войну, но не им не удалось обеспечить мир. После Второй мировой войны наши страны во избежание повторения тех зверств, совершенных тогда нацистами, создали Совет Европы, базирующийся на верховенстве права и демократии.
“К сожалению, нам не удалось предотвратить те серьезные конфликты на нашем континенте, однако следует извлекать уроки из прошлого”, - сказала Брассер.