Եվրադատարանը 3 վճիռ է ընդունել ընդդեմ Հայաստանի. Iravaban.net 04/01/2015   17:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Iravaban.net-ի տեղեկացմամբ՝ այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը երեք վճիռ է ընդունել ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության:
Առաջին վճռիռը եղել է «Արտաշես Դավթյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով, որին Իրավաբան.net-ն արդեն իսկ անդրադարձել է: Երկորդ վճիռը ՄԻԵԴ-ն ընդունել է «Նալբանդյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով: Եվրադատարանին Բագրատ, Նարինե և Արևիկ Նալբանդյանների գանգատը ներկայացրել է փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը:
Համաձայն գործի նյութերի` 2004 թվականի հունիսին Նալբանդյաններին Գեղարքունիքի մարզի ոստիկանությունը  ձերբակալել է `անչափահաս աղջկա սպանության կասկածանքով: Այս ընթացքում նրանց հանդեպ բռնություններ են կատարվել` ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզելու համար:
Հայաստանյան դատարանը Բագրատ Նալբանդյանին դատապարտել է 9 տարվա,  նրա կնոջը` Նարինեն Նալբանդյանին` 14 տարվա ազատազրկման, իսկ դստերը` Արեւիկ Նալբանդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է:
Եվրադատարանն իր վճռում նշել է, որ խախատվել են Նալբանդյանների արդար դատաքննության իրավունքը, դատական պաշտպանության մատչելիության իրավունքները, անմարդկային վերաբերմունք է դրսևորվել նրանց նկատմամբ, և սահմանել, որ, որպես խախտված իրավունքների փոխահատուցում Բագրատ Նալբանդյանին Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վճարի 10 հազար եվրո, Նարինե Նալբանդյանին` 27 հազար եվրո և Արեւիկ Նալբանդյանին 25 հազար եվրո:
Երրորդ վճիռը ընդունվել է «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն ընդդեմ Հայաստանի» գործով: Հելսինկյան կոմիտեի բողոքը ներկայացրել է փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը: Կոմիտեն բողոքարկել էր դեռևս 2008 թվականին խաղաղ երթ անցկացնելու իրենց խնդրանքը Երևանի քաղաքապետարանի կողմից մերժումը: ՄԻԵԴ-ն իր վճռով ճանաչել է, որ խախտվել է Եվրակոնվենցիայի 11 և 13 հոդվածները` խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը:

Евросуд вынес три решения против Армении - Iravaban.net 04/01/2015 17:59 | Лента новостей
Европейский суд по правам человека накануне вынес три решения против Республики Армения. Об этом сообщает Iravaban.net.
Первое постановление ЕСПЧ вынесено по делу “Арташес Давтян против Армении”, второе – по делу “Налбандян против Армении”. Жалобу Нарине, Баграта и Аревик Налбандянов подала адвокат Седа Сафарян,
Что касается второго дела, то, как сообщает СМИ, полиция Гегаркуникской области Армении в июне 2004 году задержала Налбандянов по подозрению в убийстве несовершеннолетней девочки. Сообщается, что за это время в отношении них применялись пытки с целью выбивания признательных показаний.
Суд в Армении приговорил Баграта Налбандяна к 9 годам лишения свободы, его супругу – к 14 годам заключения. Что же касается дочери, то суд постановил прекратить уголовное преследование в отношении нее.
Евросуд в своем решении указал на нарушение права Налбандянов на справедливое судебное разбирательство, права на доступность на судебной защиты, а также бесчеловечное обращение с ними. ЕСПЧ постановил, что Республика Армения в качестве компенсации за нарушение прав должна выплатить Баграту Налбандяну 10 тыс. евро, Нарине Налбандян – 27 тыс.евро и Аревик Налбандян – 25 тыс.евро.
Третье решение вынесено по делу “Армянский Хельсинкский комитет против Республики Армения”. Жалобу подал адвокат Роберт Ревазян. Комитет обжаловал отказ мэрии Еревана на их просьбу о проведение мирного шествия в 2008 году. ЕСПЧ признал нарушение статей 11 и 13 Европейской конвенции о праве на проведение мирных собраний.