Կուսումնասիրվի ընդդեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ՄԻԵԴ-ի վճիռների կատարման ընթացքը 09/05/2013   15:44  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում 47 անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 24-ից 26-ը Ստրասբուրգում կուսումնասիրեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների և որոշումների կատարման ընթացքը:
Նախարարների կոմիտեի վերահսկողական այս գործառույթը նախատեսված է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվեցիայի 46-րդ հոդվածով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԵԽ պաշտոնական կայքէջից, առավել մանրակրկիտ ուսումասիրման համար առանձնացված են 15 երկրներին վերաբերող գործեր: Վերահսկողության ենթակա գործերի թվում ընդդեմ Հայաստանի գործեր չկան:
Հայաստանի անմիջական հարևաններից այդ  ցանկում ընգրկված են Ադրբեջանը և Թուրքիան: Նախարարների կոմիտեն մտադիր է ուսումնասիրել այս երկրների դեմ երկուական գործերով կայացված վճիռների կատարման ընթացքը:
Մասնավորապես, Ադրբեջանին վերաբերող գործերից առանձնացված առաջինը Մահմուդովի և Աղազադեի խմբինն է: Կարծիքն ազատ արտահայտելու լրագրողների իրավունքների խախտման վերաբերյալ այս գործով վճիռը կայացվել է 2009թ.-ի մարտի 18-ին:
Ընդդեմ Ադրբեջանի երկրորդ գործը Նամաթ Ալիևի խմբի դիմումի հիման վրա է: 2005թ.-ի ընտրություններում տարբեր խախտումների և կամայականություններից պաշտպանվելու երաշխիքների բացակայության վերաբերյալ այս գործով վճիռը կայացվել է 2010թ.-ի հուլիսի 8-ին:
Ընդդեմ Թուրքիայի գործերով կայացված վճիռների կատարման նկատմամբ իրականացվելիք վերահսկողության նպատակով ԵԽ Նախարարների կոմիտեն առանձնացրել է Օյա Աթամանի խմբի գործով 2007թ.-ի մարտի 5-ին կայացված վճիռը՝ հավաքների ազատության իրավունքի խախտման, ցույցերը ցրելու ժամանակ դիմումատուների նկատմամբ ուժի ոչ համաչափ կիրառման միջոցով դաժան վերաբերմունքի դրսևորման և այդ ցույցերի կապակցությամբ քննության  անարդյունավետության վերաբերյալ:
Երկրորդ՝ Վարնավան ընդդեմ Թուրքիայի գործով վճիռը՝ 1974թ.-ին Թուրքիայի կողմից Կիպրոսում իրականացված ռազմական գործողության ընթացքում անհետ կորած կիպրոսցի 9 հույների ճակատագրի արդյունավետ քննության բացակայության մասին, կայացվել է 2009թ.-ի սեպտեմբերի 18-ին:

Комитет министров СЕ рассмотрит ход исполнения постановлений о нарушении прав человека по делам против Азербайджана и Турции 09/05/2013   16:21  |  Информационная платформа
Постоянные представители 47 стран-членов Совета Европы рассмотрят 24-26 сентября 2013г ход исполнения постановлений и решений Европейского суда по правам человека.
Как стало известно информагентству “Фактинфо” из материалов, опубликованных на официальном сайте Совета Европы, надзорная функция Комитета министров предусмотрена статьей 46 Европейской конвенции о правах человека.
В числе дел, подлежащих надзору, нет дел против Армении.
В список вошли непосредственные соседи Армении: Азербайджан и Турции.Комитет министров намерен изучить ход исполнения вынесенного по двум делам против этих стран постановления.
Дела против Азербайджана
― Группа Махмудова и Агазаде (первое окончательное постановление от 18.03.2009): нарушение права журналистов на свободу выражения мнения.
―Группа Намата Алиева(первое окончательное постановление от 08.07.2010): различные нарушения на выборах в 2005 году и отсутствие гарантий защиты от произвола.
Дела против Турции
―Группа Ойа Атаман (постановление от 05.03.2007): нарушение права на свободу собраний, жестокое обращение с заявителями в виде чрезмерного применения силы во время разгона демонстраций и неэффективность расследования в связи с этими демонстрациями.
―Варнава(постановление от 18.09.2009): отсутствие эффективного расследования судьбы девяти греков-киприотов, пропавших без вести во время военных операций, проводившихся Турцией на Кипре в 1974 году.