Փորձագետներին ներկայացվեցին դատարանում հանդես գալու համար անհրաժեշտ բանավոր խոսքի հմտությունները 03/25/2015   20:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյում անցկացվել է «Ցուցմունքներ դատարանում» թեմայով դասընթաց, որը կազմակերպել էր ԱՄՆ դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության (INL) բաժինը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Լանա Մշեցյանը, դասընթացը վարում էր ԱՄՆ-ից հրավիրված PBSI-ի փորձագետ Ռիչերդ Տանտոն, դասընթացին մասնակցում էին 21 ունկնդիրներ, ովքեր  ներկայացնում էին Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն, ՀՀ Ոստիկանության Փորձաքննությունների վարչությունը, ՀՀ Ոստիկանության կրթահամալիրը, ՀՀ Արդարադատության նախարարության Փորձաքննությունների լաբորատորիան և Դատաբժշկական գիտագործնական կենտոնը:
«Ցուցմունքներ դատարանում» թեմայով ուսուցման դասընթացի նպատակն էր մասնակիցներին ներկայացնել դատարանում հանդես գալու համար անհրաժեշտ բանավոր խոսքի հմտությունները: Դասընթացի շրջանակներում արծարծվող թեմաները ներառում էին հռետորական խոսքի տեխնիկա, մտքերի ներկայացման հենքի նախապատրաստում, նախնական հարցաքննություն, ուղղակի հարցաքննություն, խաչաձև հարցաքննություն և այլն:
Դասընթացը կազմված էր երկու փուլից և ներառում էր դասախոսություններ և բազմաթիվ գործնական վարժություններ, որոնք տեսագրվում էին, որպեսզի հետագայում ներկայացվեն դասընթացի մասնակիցների դատին:
Մասնակիցները՝   ամփոփելով արդյունքները,  հատուկ նշել են  դասընթացի կարևորությունը և արդիականությունը՝ առաջարկելով այն դարձնել շարունակական:
ԱՄՆ դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության (INL) բաժնի ղեկավար Ջեկ Անդերսենը և Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի տնօրեն Արտաշես Ջավադյանը մասնակիցներին հանդիսավոր պայմաններում հանձնել են  վկայականներ:
16:00 25/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանները կարող են փորձաքննություն պատվիրել արտադատական կարգով
19:58 24/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանների պալատը և Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն հուշագիր կստորագրեն
10:42 09/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձաքննությունների ազգային բյուրոյում ստեղծվել է նոր ստորաբաժանում
16:10 18/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի քաղաքապետարանի և Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
12:43 01/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ Տեքսաս նահանգի քրեափորձագիտական լաբորատորիայի հետքային ապացույցների բաժնի ղեկավարը Հայաստանում է
12:24 28/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է Փորձաքննությունների ազգային բյուրո
15:43 22/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փորձաքննությունների ազգային բյուրո»-ն հայցադիմում չի ներկայացրել
18:00 27/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿստորագրվի մոլեկուլային գենետիկայի բնագավառում համագործակցության պայմանագիր

В Национальном бюро экспертиз Армении впервые был проведен уникальный семинар «Показания в суде» 03/25/2015   20:34  |  Лента новостей
В Национальном бюро экспертиз в рамках программы INL (программа по борьбе с незаконным оборотом наркотиков и правовому сотрудничеству) впервые был проведен уникальный семинар по теме «Показания в суде», который состоял из двух этапов.
Как сообщила ИА “ФактИнфо” ответственная по связям с прессой Национального бюро экспертиз Лана Мшецян, в программе приняли участие специалисты Национального бюро экспертиз, Mинистерства юстиции, Полиции РА, Mинистерства здравоохранения и Академии Полиции РА. Мероприятие было проведено с участием приглашенного эксперта из США из корпорации PBSI Ричарда Тантона.
В процессе семинаров на первом этапе приняло участие 10 специалистов из вышеназванных ведомств. Уникальность мероприятия состояла в том, что на втором этапе эти же специалисты уже сами провели трейнинги для 11- ти новичков.
В процессе семинара «Показания в суде» слушатели обменивались мнениями на профессиональные темы. Основная цель трейнинга заключалась в обучении ораторскому искусству, его технике и применению на прямых и перекрестных допросах, умению грамотно представлять экспертное заключение в судах. Трейнинги проводились в игровой форме, с использованием различных практических упражнений. Специфика данного курса заключалась в том, что все это записывалось на видеокамеру и затем представлялось слушателям на просмотр, чтобы дать им возможность посмотреть на себя со стороны, оценив свое поведение.
По итогам мероприятия его участники в торжественной обстановке получили сертификаты. Все единогласно отметили важность и необходимость подобных трейнингов, что позволит повысить уровень представления экспертного заключения в судах.