Մայիսի 17-ին Տավուշի, Լոռիի և Սյունիքի մարզերի որոշ համայնքներում հանրաքվե կանցկացվի 03/19/2015   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գնալու ենք համայնքների խորոշացման և նշված համայնքներում որևէ դժգոհություն, վիճելի հարցեր չկան: Սա կրելու է շարունակական բնույթ»,- այսօր կառավարության նիստում՝ համայնքների խոշորացման ծրագրի քննարկման ժամանակ, հայտարարեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ու թեև վարչապետը վստահեցնում է, որ համայնքների բնակիչները դժգոհ չեն իրենց գյուղերը միավորելու ու դրանք խոշորացնելու գաղափարից, բայց կառավարության ընդունած որոշումը նախատեսում է, որ այդ հարցի վերջնական պատասխանը գյուղացիները պետք է տան հանրաքվեի միջոցով:
Ինչպես նախագծի ներկայացման ժամանակ նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, 2015 թվականի մայիսի 17-ին տեղական հանրաքվեներ են անցկացվելու խոշորացման փորձնական ծրագրում ներռված բոլոր համայնքներում:
Դրանք են՝ Դիլիջան, Հաղարծին, Թեղուտ, Գոշ, Աղավնավանք, Խաչարձան, Հովք համայնքները, որոնք կմիավորվեն Դիլիջան համայնքին, Սյունիքի մարզում առաջարվում է միավորել Շինուհայր, Տաթև, Հալիձոր, Հարժիս, Սվարանց, Խոտ, Տանձատափ, Քաշունի համայնքները՝ Տաթև, իսկ Լոռիում՝ Թումանյան, Մարց, Քարինջ, Լորուտ, Շամուտ, Աթան, Ահնիձոր համայնքները՝ Թումանյան համայնքի մեջ:

Премьер-министр Армении сообщил о планах укрупнения общин в ряде областей республики 03/19/2015   12:45  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян на заседании правительства в четверг сообщил о планах укрупнения общин.
Хотя премьер-министр заверил в отсутствии у жителей недовольства по поводу идеи объединения их сел с другими населенными пунктами, однако принятое правительством решение предусматривает проведение референдума.
Как отметил на заседании министр территориального управления и по чрезвычайным вопросам Армен Ерицян, 17 мая 2015 года референдум пройдет во всех общинах, включенных в пилотную программу укрупнения.
Это Дилижан, Агарцин, Тегут, Гош, Агавнадзор, Хачардзан, Овк, которые планируется объединить в общину Дилижан. В Сюникской области предлагают объединить в общину Татев Шинуайр, Татев, Галидзор, Харжис, Сваранц, Хот, Тандзатап, Каджуни, а в Лори – Туманян, Марц, Кариндж, Лорут, Шамут, Атан, Ахнидзор в общину Туманян.