ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները դատապարտել են Սումգայիթի ու Բաքվի ջարդերը. Asbarez 03/10/2015   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ի Սենատի անդամ Հարի Պետերսը, Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Քեթրին Քլարկը, Ջիմ Կոստան, Ռոբերտ Դոլդը, Ֆրենք Փալոնը, Ջուդի Չուն, Ադամ Շիֆն ու Բրեդ Շերմանը ելույթ են ունեցել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի վերաբերյալ:
Asbarez.com-ի փոխանցմամբ՝ սենատոր Պետերսը նշել է, որ «Սումգայիթում տեղի ունեցած սպանդը հովանավորվել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից»:
Պաշտոնյան առանձնահատուկ ընդգծել է, որ «ժողովրդավարության սկզբունքների իրական հետևորդները պետք է հարգեն փոքրամասնությունների իրավունքները, ազատ խոսքի իրավունք տրամադրեն, ինչպես նաև պաշտպանեն նրանց, մինչդեռ Արդբեջանի իշխանություններն արել են ճիշտ հակառակը»:
Ամերիկացի պաշտոնյաները միահամուռ կերպով հայտարարել են, որ կանգնած են հայ ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի կողքին` հավելելով, որ ջանք չեն խնայի այդ տարածաշրջանում խաղաղություն վերահաստատելու համար:
Նրանք նաև կոչ են արել իրենց մյուս գործընկերներին ևս ճանաչել 27 տարի առաջ Ադրբեջանի տարածքում իրականացված հայկական ջարդերը:
Բացի այդ, կոնգրեսականները կոչ են արել ԱՄՆ-ի նախագահին դադարեցնել Ադրբեջանին օգնության տրամադրումը, քանի որ այդ երկիրը շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը:
ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն անմիջապես արձագանքել է կոնգրեսակնների քայլին` ողջ ամերիկահայության անունից շնորհակալական խոսք հղելով:

Конгрессмены США осудили погромы армян в Сумгаите и Баку - СМИ 03/10/2015   12:13  |  Лента новостей
Член Сената США Гарри Петерс а также члены Палаты представителей Кэтрин Кларк, Джим Коста, Роберт Дольд, Фрэнк Паллоун, Джуди Чу, Адам Шифф и Бред Шерман выступили с заявлением по поводу непрекращающейся агрессии Азербайджана по отношению к Армении и Нагорному Карабаху.
Как пишет asbarez.com, сенатор Петерс отметил, что “спонсором бойни в Сумгаите было азербайджанское правительство”.
Он особо подчеркнул, что “истинные приверженцы демократических ценностей должны уважать права меньшинств, предоставить право голоса, а также защищать их, в то время как власти Азербайджана поступали диаметрально противоположным образом”
Американские когрессмены единодушно заявили о своей поддержке армянского народа и Нагорного Карабаха, добавив, что приложат все усилия для утверждения мира в данном регионе.
Они также призвали своих коллег признать факт погромов, осуществленных в отношении армян 27 лет назад на территории Азербайджана.
Кроме того, конгрессмены призвали президента США прекратить оказывать помощь Азербайджану, поскольку эта страна продолжает удерживать Армению и Нагорный Карабах в блокаде.
Исполнительный директор Американского комитета “Ай Дата” (ANCA) Арам Гамбарян немедленно откликнулся на этот шаг конгрессменов, выразив благодарность от имени всех армян США.