Անգլերեն լեզվով միջազգային հանրությանն է ներկայացվել բացառիկ գիրք՝ Բաքվի ջարդերի մասին 09/05/2014   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր հանրությանը ներկայացվեց Բաքվից փախստական, ներկայումս ԱՄՆ-ում բնակվող Աննա Տերկոտ-Աստվածատուրյանի «Այլուրեք. Վտարում» գիրքը 1988-92 թթ. Բաքվի ջարդերի մասին:
Գրքի հեղինակը 11 տարեկան հասակում ծնողների ու եղբոր հետ միասին Բաքվից փախել են, սկզբում բնակություն հաստատել երկրաշարժի հետևանքները, անցումային շրջանի դժվարությունները հաղթահարող Հայաստանում, ապա, որպես փախստականներ, տեղափոխվել ԱՄՆ:
Բաքվում կրած դժվարությունների ու հալածանքների մասին իր օրագիրն աղջիկն սկսել է գրել 14 տարեկանում ու ավարտել 16 տարեկանում, սակայն հրատարակել է արդեն հասուն տարիքում՝ 20 տարի անց:
Աննա Տերկոտ-Աստվածատուրյանը լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նշեց, որ Բաքվի հայությունը նոր համայնք է ԱՄՆ-ում, որն ամբողջ հայ համայնքի հետ համատեղ իրականացնում է ի նպաստ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի գործունեություն՝ ուղղված Ադրբեջանի հակահայ բանաձևերի ձախողմանն ու ԼՂՀ ճաանաչման գործընթացին, հայերի կրած տառապանքները ներկայացնելուն: Աննայի ու նրա ամուսնու ջանքերով է Մեն նահանգը ճանաչել Արցախի անկախությունը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը նշեց, որ գիրքը բացառիկ է իր տեսակի մեջ. ըստ էության՝ առաջին անգամ է, որ անգլերեն լեզվով միջազգային հանրությանը ներկայացվում է իրականությունը՝ Բաքվի ջարդերի մասին: Միջոցներ են փնտրվում՝ նաև գիրքը ռուսերեն ու հայերեն լեզուներով թարգմանելու համար: Գիրքը, ի դեպ, տպաքանակի սահմանափակումներ չունի, տպագրվում է՝ ըստ պահանջարկի, հասու է նաև գրքի էլեկտրոնային տարբերակը:
Մ.Գրիգորյանը անդրադարձավ նաև «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծին, որի շրջանակներում 5 ֆիլմ է նկարահանվել, մի քանի գիրք է լույս ընծայվել, ստեղծվել կայք, պատրաստվել բազմաթիվ քարոզչական նյութեր:
Նախագծի շրջանակում ԱՄՆ-ում ձայնագրվել են Բաքվի 45-50 փախստականների պատմություններ, դրանց հիման վրա ֆիլմ կնկարահանվի, որը հայերեն, անգլերեն ու ռուսերեն լեզուներով նախատեսում են ավարտել մինչև հաջորդ տարվա հունվար ամիսը:

"В никуда – история изгнания”. Вышедшая в свет на английском языке уникальная книга о бакинских погромах представлена на суд международной общественности 09/05/2014   18:24  |  Лента новостей
Книга Анны Tеркотт-Аствацатурян “В никуда – история изгнания”, повествующая о бакинских погромах 1988- 1992 гг., была представлена сегодня на суд общественности. Автор книги в 11-летнем возрасте с родителями и братом бежала из Баку. Сначала они нашли приют в Армении, а затем перебрались в США.
Автор начала вести дневник о выпавших в Баку на ее долю трудностях и гонениях еще в 14 лет и закончила писать в 16, однако книгу она опубликовала уже в зрелом возрасте, в 20 лет.
Анна Tеркотт-Аствацатурян на встрече с журналистами отметила, что армяне Баку образовали новую общину в США и что вместе со всей армянской диаспорой осуществляют деятельность в пользу Армении и Нагорного Карабаха. По ее словам, деятельность направлена на процесс признания НКР и провал антиармянских резолюций Азербайджана. Благодаря усилиям Анны и ее супруга штат Мэн признал независимость Нагорно-Карабахской Республики.
Руководитель проекта "Обыкновенный геноцид" Центра общественных связей и информации аппарата президента Армении Марина Григорян отметила, что книга уникальна в своем роде: по сути дела, впервые на английском языке на суд общественности представлена реальность – свидетельства бакинских погромов. Ведется поиск средств для издания книги на русском и армянском языках.
М. Григорян коснулась также проекта “Обыкновенный геноцид”, в рамках которого были сняты 5 фильмов, увидели свет несколько книг, создан сайт и т.д.
Она также проинформировала, что в США были записаны истории почти 50 беженцев, на основании которых планируется снять фильм.