Աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկի դեմ գործը կարճվեց 02/03/2015   17:57  |  Քաղաքացիական իրավունք
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, դադարեցրել է աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ, ներկայումս մարզիչ Իսրայել Հակոբկոխյանի նկատմամբ  քրեական հետապնդումը ու կարճել նրա դեմ գործի վարույթը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ Դատական դեպարտամենտից, դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին այս որոշումը կայացրել է Ի.Հակոբկոխյանի հետ տուժող Դիանա Ստեփանյանի հաշտության հիմքով:
Ի.Հակոբկոխյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունն անհապաղ վերացվել է, իսկ  տուժողին պատճառված վնասի հատուցման հարցն համարվել է լուծված` դատարանում դրանից հրաժարվելու պատճառաբանությամբ:
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Երևանի Տպագրիչների 13 շենքի թիվ 45 բնակարանի բնակիչ, 54-ամյա Հակոբկոխյանը նույն շենքի թիվ 43 բնակարանի բնակչուհի Դիանա Ստեփանյանի գույքը վնասելու դիտավորությամբ, երեք անգամ ջուր է լցրել վերջինիս բնակարան: Ջրի ներհոսքի հետևանքով Ի.Հակոբկոխյանը բնակչուհուն, ըստ մեղադրանքի, պատճառել էր զգալի չափի` 88.814 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Նշենք, որ Ւսրայել Հակոբկոխյանի մարզական կենսագրությունը շատ հարուստ է. նա 1989թ. աշխարհի, 1986 և 1990թթ. Բարի կամքի խաղերի, 1985, 1989 և 1991թթ. Եվրոպայի, 1979 և 1983թթ. ԽՍՀՄ ժողովուրդների սպարտակիադաների, ԽՍՀՄ 1979, 1981-83, 1989, 1991թթ. չեմպիոն է, 1985թ. աշխարհի գավաթակիր։ 1985-ին 67 կգ քաշային կարգում և 1989-ին 71 կգ քաշային կարգում ճանաչվել է աշխարհի, իսկ 1989-ին՝ ԽՍՀՄ լավագույն բռնցքամարտիկ։

Дело против знаменитого боксера Исраэла Акопкохяна прекращено в связи с примирением сторон 02/03/2015   18:52  |  Гражданское право
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна прекратил уголовное преследование в отношении именитого боксера 80-х Исраэла Акопкохяна и приостановил производство по делу, возбужденному против него по ч. 1ст. 185 УК РА (умышленное уничтожение или повреждение имущества).
Как сообщили ИА “ФактИнфо” в Судебном департаменте Армении, суд вынес соответствующее решение на основании примирения сторон.
Избранная в отношении него мера пресечения в виде подписки о невыезде снята, а вопрос возмещения ущерба признан решенным в связи с отказом от этого в суде.
Напомним, согласно обвинительному заключению, 54-летний житель дома по ереванской улице Тпагричнери 13 Акопкохян с целью умышленного повреждения имущества трижды затопил квартиру жительницы того же дома Дианы Степанян, причинив ей имущественный ущерба на сумму 88.814 драмов.
Исраэл Акопкохян — советский боксёр, тренер по боксу, шестикратный чемпион СССР (1979, 1981–1983, 1989, 1991), трёхкратный чемпион Европы (1985, 1989, 1991), обладатель Кубка мира (1985), чемпион мира (1989), двукратный победитель Игр доброй воли (1986, 1990). Наиболее успешным для него выдался 1989 год, когда он становился чемпионом СССР, Европы и мира в первом среднем весе. В 1991 году был близок к повторению этого достижения, но в финале чемпионата мира в Сиднее проиграл по очкам известному кубинскому боксёру Хуану Карлосу Лемусу. В 1999–2000 годах был главным тренером национальной сборной Армении по боксу.