Թուրքական երկու իրավական կազմակերպություններ «Զորյան ինստիտուտի» հետ միասնաբար մասնակցում են Փերինչեքի դատին 01/28/2015   13:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստրասբուրգում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատում քիչ անց կսկսվի «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճռի դեմ Շվեյցարիայի բողոքի գործի քննությունը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցին Կանադայի «Զորյան ինստիտուտ»-ի հիմնադիր և նախագահ Գրեգ Սարգսյանը հայտնել է, որ «Փերինչեքի այս դատավարությունը և ցեղասպանության ուրացման հարցը մեզ համար գլխավոր նյութ է, քանի որ Զորյան ինստիտուտի գործունեության 3 հիմնաքարերն են Ցեղասպանությունը, Սփյուռքը և Հայաստանը»:
Գրեգ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի վճռից հետո հստակ է դարձել, որ «Զորյան ինստիտուտ»-ը, հայկական գլխավոր քաղաքական, ակադեմակիական և հասարակական հաստատությունները պետք է ներգրավված լինեն այս մասշտաբի և կարևորության հարցին առնչվող գործում։
«Այսպիսի որոշումը խեղաթյուրում է պատմական իրականությունը, այն «Ցեղասպանություն» կոչելու իրավունքը, որի համար պետք էր, որ գործում ներգրավվեին այս հարցով զբաղվող բոլոր հայկական հաստատությունները։ Փերինչեքի հայտարարությունների գլխավոր նպատակը ոչ թե ազատ խոսքն էր, այլ մասնավորապես հայության նկատմամբ ատելության սերմանումը»,- ընդգծել է  Գրեգ Սարգսյանը:
Նա հայտնել է, որ իրենց հետ աշխատում են 2 իրավական թուրքական կազմակերպություններ։ «Զորյան ինստիտուտը» և թուրքական իրավական կազմակերպությունները միասնաբար մասնակցում են Փերինչեքի դատին. կարևոր է, որ Թուրքիայի հասարակությունը հասկանա, որ ատելության սերմանումը Փերինչեքի նման անձանց կողմից վնասում է Թուրքիայի ժողովրդավարացմանը։
Գիտությունների դոկտոր, Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքը դատապարտվել էր Ցեղասպանության ժխտման համար. նա  2005 թվականի մայիսին, հուլիսին և սեպտեմբերին Շվեցարիայում մասնակցել էր տարբեր կոնֆերանսների, որոնց ընթացքում հրապարակայնորեն ժխտել էր, որ 1915 թվականին և դրանից հետո Օսմանյան կայսրությունը ցեղասպանություն է իրականացրել հայ ժողովրդի դեմ: Նա հայկական ցեղասպանության գաղափարը համարել էր «միջազգային սուտ»:
Սակայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով կայացված վճռում ճանաչել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով (խոսքի ազատություն) երաշխավորված խոսքի ազատության իրավունքի խախտում:
Շվեյցարիան բողոքարկել է ՄԻԵԴ վճիռը ՄԻԵԴ Մեծ պալատ:
Հայաստանը գործում ներգրավվել է որպես երրորդ կողմ:
09:34 12/03/2014  |  ՄամուլՇվեյցարիայի վերաքննիչ հայցը ՄԻԵԴ՝ Դողու Փերինչեքի գործով
14:54 19/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս. Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով ՄԻԵԴ վճիռն անընդունելի է
14:13 17/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄի խումբ անվանի ցեղասպանագետներ Եվրադատարանից պահանջում են վերանայել իր վճիռը
22:15 20/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյան. ՄԻԵԴ վճիռը միանշանակ չի եղել
12:05 19/12/2013  |  ՎերլուծություններՄԻԵԴ վճիռը չի ազդի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա

Две турецкие юридические организации участвуют вместе с канадским Институтом Зоряна в судебном процессе по делу Перинчека 01/28/2015   13:39  |  Лента новостей
Большая Палата Европейского суда по правам человека(ЕСПЧ) в Страсбурге скоро приступит к рассмотрению жалобы Швейцарии на вердикт суда по делу “Перинчек против Швейцарии”.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” учредитель и председатель канадского “Института Зоряна” Грег Саркисян, после решения ЕСПЧ по делу “Перинчек против Швейцарии” стало ясно, что ведущие армянские организации, академические и общественные учреждения должны быть привлечены к участию в деле, касающемся вопросов такого масштаба и важности.
“Такое решение искажает историческую действительность, а именно право называть случившееся Геноцидом. Заявление Перинчека имели целью посеять ненависть по отношению к армянам”, - сказал Грег Саркисян, еще раз указав на необходимость привлечения к участию в деле всех армянских учреждений, занимающихся данным вопросом.
Он также сообщил, что вместе с ними работают 2 турецкие юридические фирмы. Канадский “Институт Зоряна” и турецкие юридические организации участвуют вместе в судебном процессе по делу Перинчека. Важно, чтобы турецкое общество осознало, что попытки таких людей как Перинчек посеять ненависть вредят турецкой демократии.
Доктор наук, лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек был осужден за отрицание Геноцида армян. Перинчек в мае, июле и сентября 2005г в Швейцарии принял участие в различных конференциях, в ходе которых публично отрицал, что в 1915г. и в последующие годы Османская империя осуществляла Геноцид армян. Он назвал идею Геноцида армян “международной ложью”. Перинчек
08:59 28/01/2015  |  Актуальная темаБольшая Палата ЕСПЧ приступает к рассмотрению дела “Швейцария против Перинчека”
14:11 26/12/2014  |  Аналитика Амаль Клуни представит Армению в ЕСПЧ. Отрицающий факт Геноцида армян турецкий деятель бьется в нервных конвульсиях
17:58 15/07/2014  |  Лента новостейАрмения примет участие в качестве третьей стороны в деле “Швейцария против Перинчека”
10:17 12/03/2014  |  ПрессаШвейцария подаст апелляцию на решение ЕСПЧ по делу Догу Перинчека
15:26 19/02/2014  |  Актуальная темаКатоликос всех армян Гарегин II назвал неприемлемым вердикт ЕСПЧ по делу “Догу Перинчек против Швейцарии”
09:25 21/12/2013  |  Лента новостейМинистр юстиции Армении назвал неоднозначным решение ЕСПЧ по делу Перинчека против Швейцарии
13:30 19/12/2013  |  АналитикаАра Казарян: Решение ЕСПЧ по иску Перинчека против Швейцарии не повлияет на международное признание Геноцида армян