Հայաստանը ՄԻԵԴ հայտ է ներկայացրել և կներգրավվի որպես երրորդ կողմ Դողու Փերինչեքի գործում. Արմենպրես 08/25/2014   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի կառավարությունը պաշտոնական հայտ է ներկայացրել Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որպեսզի որպես երրորդ կողմ ներգրավվի թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի գործում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազի մամուլի խոսնակ Քրիստինե Մելքոնյանն ասել է, որ հայտ ներկայացնելու ժամկետը մինչեւ օգոստոսի 26-ն է, և Հայաստանը, օգտագործելով իր իրավունքը, համապատասխան փաստաթղթերն արդեն ուղարկել է Ստրասբուրգ:
Հուլիսի 15-ին Հրազդանում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն ասել էր, որ հայկական կողմը տրամադրված է լուրջ և վճռական, ու ամենայն հավանականությամբ, կստեղծվի փաստաբանական խումբ` գործում հաջողության հասնելու համար:
2007 թվականի մարտի 9-ին շվեյցարական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածով դատապարտել էր թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար` ենթարկելով ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ քրեական պատասխանատվության:

Армения подала заявку в ЕСПЧ о привлечении к участию в деле Доку Перинчека в качестве третьей стороны 08/25/2014   15:50  |  Лента новостей
Правительство Армении подало официальную заявку в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) о привлечении к участию в деле турецкого националиста Догу Перинчека в качестве третьей стороны. Об этом сообщает "Арменпресс".
Как сообщила в беседе с "Арменпресс" пресс-секретарь генерального прокурора РА Кристине Мелконян, срок подачи заявки истекает 26 августа, и Армения, воспользовавшись своим правом, уже направила соответствующие документы в Страсбург.
15 июля в беседе с корреспондентом "Арменпресс" в Раздане генеральный прокурор Армении Геворг Костанян заявил, что армянская сторона настроена серьезно и решительно и, по всей вероятности, сформирует адвокатскую группу, чтобы добиться успеха в этом деле.
9 марта 2007 года полицейский суд Лозанны привлек турецкого националиста Догу Перинчека как к уголовной, так и финансовой ответственности за отрицание факта