Շվեյցարիայի վերաքննիչ հայցը ՄԻԵԴ՝ Դողու Փերինչեքի գործով 03/12/2014   09:34  |  Մամուլ
Շվեյցարիան պատրաստվում է թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի գործով վերաքննիչ հայց ներկայացնել ՄԻԵԴ: Այս մասին է գրում «Հայկական Ժամանակ»-ը:
Շվեյցարիայի արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ այս որոշման հեղինակը Շվեյցարիայի Արդարադատության դաշնային կառույցն է:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Շվեյցարիայի հիմնական հետաքրքրությունը կայանում է նրանում, որ գործի վերաքննությունը կպարզաբանի Շվեյցարիայի իշխանությունների համար հասանելի շրջանակը՝ ռասիզմի դեմ պայքարում քրեական օրենքի կիրառման հարցում»:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 17-ին ՄԻԵԴ-ը բավարարել էր Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության ղեկավար, Հայոց  ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ գործողություն ծավալող Դողու Փերինչեքի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի:
ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ մասնավորապես ասվում է, որ Շվեյցարիան խախտել է Մարդու Իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար Դողու Փերինչեքին ենթարկելով քրեական հետապնդման:

Швейцария подаст апелляцию на решение ЕСПЧ по делу Догу Перинчека 03/12/2014   10:17  |  Пресса
Швейцария готовится подать апелляционную жалобу по делу турецкого деятеля Догу Перинчека, пишет газета “Айкакан жаманак”.
Как сообщается на официальном сайте Федерального департамента юстиции и полиции Швейцарии, автором данного решения является федеральная структура юстиции Швейцарии.
В сообщении, в частности, отмечается:
“Основной интерес Швейцарии состоит в том, чтобы повторное рассмотрение дела прояснило доступные сферы, в которых власти Швейцарии могут применять уголовный закон в борьбе с расизмом”.
СМИ напоминает, что 17 декабря минувшего года ЕСПЧ удовлетворил иск развернувшего деятельность против признания Геноцида армян лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека против Швейцарии.
В решение ЕСПЧ, в частности, говорится, что Швейцария нарушила ст. 10 Европейской конвенции по правам человека, подвергнув Догу Перинчека уголовному преследованию за отрицание Геноцида армян.