Ռուսական կողմը տրամադրված է Գյումրիում սպանության նախաքննությունը հանձնել հայկական կողմին. Հունան Պողոսյան. Armenpress 01/13/2015   14:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Armenpress.am-ի տեղեկացմամբ՝ ռուսական կողմը` Գյումրիում կատարված սպանության փաստի առիթով Հայաստան այցելած պաշտոնյաները նպատակահարմար են գտնում գործը փոխանցել հայկական կողմին:
Հունվարի 12-ին Գյումրիում ընտանիքի վեց անդամների սպանության փաստով հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 104 հոդված երկրորդ մասի հատկանիշներով: Ռուսական կողմը հարուցել է քրեական գործ` դասալքության և սպանության փաստերի առթիվ:
Ինչպես Գյումրիում հրավիրված ասուլիսում նշել է ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանը, դատական ընթացակարգերն են որոշվում երկու երկրների համապատասխան մարմինների միջև, թե գործի քննությունը որ կողմի իրավազորության ներքո է: Հայաստան է ժամանել պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Արկադի Բախինը:
«Բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաները հակված են նրան, որ ճիշտ և տրամաբանական կլինի, որ հայկական կողմը վարի նախաքննությունը: Երբ որոշում կայացվի, որ նախաքննությունը պետք է վարի հայկական կողմը, ձերբակալվածը կհանձնվի հայկական կողմին»,- հայտարարել է Հունան Պողոսյանը:
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ դատախազությունների միջև այդ հարցերն են հստակեցվում. սա համագործակցության դասական օրինակ է, երբ  մի շարք մարմինների ու երկու կողմի համակարգված աշխատանքի շնորհիվ հայտնաբերվեց հիմնական կասկածյալը:
«Մի կասկածեք, որ մեղավորն իր արժանի պատիժը ստանալու է: Հանցագործությունն ազգություն և աշխարհագրություն չի ճանաչում: Ձերբակալվածը հայտարարել է, որ սահմանն անցնելու ցանկություն չի ունեցել, ընդամենը ճանապարհին մի քանի տեղ թաքնվել է և նկատվելով սահմանապահների կողմից, ձերբակալվել: Նույնիսկ արգելափակված գոտում չի եղել, քաղաքացիական հագուստով է եղել: Ուսումնասիրվում է նրա անցյալը, սակայն այս պահին էլ պարզ է, որ կրթական մակարդակը ցածր է»,-ասաց Պողոսյանը:
Գյումրիում հունվարի 12-ին ընտանիքի 6 անդամներին սպանելու մեջ կասկածվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի շարքային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը տվել է առաջին ցուցմունքը և խոստովանել հանցանքը:
«Լքել է մարտական դիրքը` զենքով` ինքնաձիգով և երկու փամփշտակալով` լիցքավորված մարտական փամփուշտներով: Նա պատմել է, որ դուրս է եկել քաղաք զբոսնելու, մտել է այդ տուն, որտեղ էլ տեղի է ունեցել կատարվածը»,-ասել է Պողոսյանը: Զորամասը լքելու պատճառաբանությունը ստուգվում է:
Նա հավաստիացրել է, որ նախաքննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունն ու օբյեկտիվությունը կապահովվի, կնշանակվեն անհրաժեշտ բոլոր փորձաքննությունները:

Российская сторона настроена передать Армении расследование дела об убийстве семьи в Гюмри - Унан Погосян. Подробности в материале “Арменпресс" 01/13/2015 16:31 | Криминальная хроника
Российская сторона, а именно прибывшие в Армению чиновники, считают целесообразным передать армянской стороне расследование дела об убийстве семьи из шести человек в Гюмри. Об этом сообщает “Арменпресс" со ссылкой на заместителя начальника полиции Армении Унана Погосяна.
По факту совершенного 12 января в Гюмри убийства семьи Аветисянов было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 104 Уголовного Кодекса Армении.
Российская сторона возбудила уголовное дело по фактам дезертирства и убийства. Как сообщил на пресс-конференции в Гюмри замглавы полиции Армении Унан Погосян, обе стороны решают вопрос юрисдикции данного дела, передает “Арменпресс”.
В Армению приехал первый замминистра обороны РФ генерал Аркадий Бахин. Все высокопоставленные чиновники склонны считать, что дело должно быть передано под юрисдикцию Армении.
Унан Погосян полагает, что в данном деле присутствует классическое взаимодействие многих вовлеченных сторон. “Не сомневайтесь, что виновный понесет суровое наказание. Преступление не имеет национальности и географии. Задержанный заявил, что не собирался пересечь государственную границу, а всего лишь пытался скрыться", - сообщил У. Погосян.
Подозреваемый в убийстве семьи Аветисянов военнослужащий 102-й российской военной базы в Гюмри рядовой Валерий Пермяков дал признательные показания. “Покинул боевые позиции, забрав оружие – автомат и заряженные рожки к нему. Он рассказывает, что вышел в город погулять, зашел в этот дом, где и случилось то, что случилось”. “Изучается его прошлое, очевидно, что у него низкий образовательный ценз”, - сказал Погосян. Причина ухода из части проверяется. Погосян заверил, что следствие обеспечит всесторонность, полноту и объективность расследования, будут проведены все необходимые экспертизы.