Թեև դատապարտվել են թրաֆիքինգի համար, սակայն նրանց գործունեության նոր փաստեր են ի հայտ գալիս 12/24/2014   12:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
39-ամյա կինn օրերս իրավապահ մարմիններին հայտնել է, որ ինքը Դուբայում թրաֆիքինգի ու սեռական շահագործման է ենթարկվել  դատապարտված այլ հայ կանանց կողմից։
Երկուսը դատապարտվել են, իսկ կանանցից մեկը հետախուզվում է նույն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ կազմակերպված խմբի կողմից մարդու թրաֆիքինգ կամ շահագործում:
Այսպես, կինը հայտնել է, որ 2005թ. 69-ամյա Ազատուհի Հայրապետյանը (ներկա դրությամբ նա դատապարտված է և պատիժը կրում է «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում) խաբեությամբ, ՌԴ-ում գտնվող դստեր մոտ բարձր աշխատավարձով բուժքույր աշխատելու պատրվակով, հավաքագրել և կազմակերպել է իր տեղափոխումը ՌԴ Մոսկվա քաղաք, իսկ այնուհետև՝ ԱՄԷ Դուբայ քաղաք, որտեղ գտնվել է Ա.Հայրապետյանի դուստրը` 51-ամյա Նելլի Ներսիսյանը (նա 17.07.2009 թ-ից գտնվում է հետախուզման մեջ):
Վերջինս, օգտագործելով տեղափոխման ծախսերով պայմանավորված իր վիճակի խոցելիությունը, ինչպես նաև բռնությամբ և դրա գործադրման սպառնալիքով, կնոջը պահել է շահագործման վիճակում ու ենթարկել սեռական շահագործման:
Դուբայ տեղափոխվելուց որոշ ժամանակ հետո ինքը հայտնաբերվել է ԱՄԷ իրավապահ մարմինների կողմից և արտաքսվել ՀՀ, սակայն դրանով կնոջ դժբախտությունները չեն ավարտվել. «Զվարթնոց» օդանավակայանում իրեն դիմավորել է անծանոթ տղամարդ և տեղափոխել Ազատուհի Հայրապետյանի տուն, որտեղ վերջինս որոշ ժամանակ տարբեր սպառնալիքների միջոցով թաքցրել է իրեն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով կրկին տեղափոխել ԱՄԷ Դուբայ քաղաք՝ Ն.Ներսիսյանի մոտ:
Շուրջ 3 տարի անց Ն.Ներսիսյանի համաձայնությամբ ինքը Դուբայ քաղաքից մեկնել է Թուրքիայի Հանրապետության Տրապիզոն քաղաք, որտեղից 36-ամյա Աղունիկ Այվազյանը (նա նույնպես դատապարտված է և պատիժը կրում է «Աբովյան» ՔԿՀ-ում) տեղափոխել է իրեն ՀՀ:
Կինը հայտնել է, որ ՀՀ սահմանը հատել է Ա.Այվազյանի կողմից տրամադրված, իրեն անծանոթ ՀՀ այլ քաղաքացու անձնագրով:
23:36 19/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԵրիտասարդ կինը Թուրքիայում ենթարկվել է սեռական շահագործման. մեղավորները հայտնի են
16:07 11/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՉինացիները Երեւանում սեռական շահագործման են ենթարկել չինուհիներին
17:12 20/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ2014թ. մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման հատկանիշներով հարուցվել է 7 քրեական գործ
19:57 21/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղեցկադեմ կնոջը գայթակղել են «նկար հանողի» աշխատանքով, սակայն պարտադրել զբաղվել մարմնավաճառությամբ
13:01 10/06/2014  |  Միջազգային լրահոսՖիլադելֆիայում տղամարդը բռնաբարել է երիտասարդ կնոջը, ով դիմել էր աշխատանքի համար
20:26 31/05/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՏասնմեկուկես տարվա ազատազրկում՝ թրաֆիքինգի համար
16:41 17/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը բարելավում է թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության մեխանիզմները
11:12 07/04/2014  |  Միջազգային լրահոսԻտալացի դիվանագետը ձերբակալվել է՝ երեխաների թրաֆիքինգով զբաղվելու համար
14:20 02/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը թրաֆիկինգի գործով չի կատարում իր իսկ որոշումը
11:49 28/01/2014  |  Միջազգային լրահոսՀետախուզվել է փախստականներին անօրինական ձևով պահող սահմանամերձ ճամբարը

Новые факты появились в деле двух женщин, осужденных в Армении за траффикинг 12/24/2014   13:14  |  Актуальная тема
39-летняя женщина на днях сообщила правоохранителям, что она подверглась траффикингу и сексуальной эксплуатации со стороны других осужденных женщин.
Двое из них были осуждены, а одна из женщин разыскивалась за совершение деяния, предусмотренного ч. 3 ст. 132 УК РА(торговля людьми или эксплуатация человека, совершенная организованной группой).
Женщина рассказала, что 69-летняя Азатуи Айрапетян(в настоящее время она осуждена и отбывает наказание в УИУ “Абовян”) путем обмана под предлогом устройства на высокооплачиваемую работу медсестры у дочери, проживающей в РФ, завербовала и организовала ее переезд в Москву, а затем в столицу ОАЭ, Дубай, где находилась дочь Айрапетян, 51-летняя Нелли Нерсисян(она с 17 июля 2009 года находится в розыске).
Последняя, воспользовавшись уязвимым положением женщины, связанным с расходами на переезд, силой и под угрозой применения силы подвергла ее сексуальной эксплуатации.
Спустя некоторое время после переезда в Дубай, ее обнаружили правоохранительные органы ОАЭ и выслали в Армению, однако злоключения женщины на этом не закончились. В ереванском аэропорту “Звартноц” ее встретил незнакомый мужчина и отвез ее в дом Азатуи Айрапетян, которая некоторое время скрывала ее там, а затем через территорию Ирана вновь вывезла в Дубай к Н.. Нерсисян.
Спустя три года по согласию Н. Нерсисян она уехала из Дубая в Турцию, в город Трабзон, где 36-летняя Агуник Айвазян(она также осуждена и отбывает наказание в УИУ “Абовян”) переправила ее в Армению.
Женщина сообщила, что пересекла границу РА по выданному ей А. Айвазян паспорту на имя незнакомого ей человека.