ԿԲ-ն անհրաժեշտ չափով արտարժույթ ունի, տիրապետում է գնաճի զսպման բոլոր միջոցներին. tert.am 12/17/2014   15:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ բանկային համակարգում արտարժույթի խնդիր չկա, և անհրաժեշտության դեպքում Կենտրոնական բանկն անհրաժեշտ չափով արտարժույթի ծավալների հնարավորություն ունի: Tert.am-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին այսօր կայացած ասուլիսին հայտարարել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
«Իրավիճակը փոխվել է, ես չեմ ուզում խոսել պատճառների և իրադարձությունների մասին: Այսօրվա իմ նպատակն է մի քանի անժխտելի փաստեր ներկայացնել և ասել պատճառները: Ներկայումս դոլարը գերարժևորված է, դրա հիմնական պատճառներն են խուճապային իրավիճակը և որոշ տնտեսվարողների կողմից սպեկուլյատիվ գործողությունները: ՀՀ դրամը գերարժեզրկված է և սպեկուլյատիվ իրավիճակը վերանալուց հետո ՀՀ դրամը կարժևորվի»,-արձանագրեց ԿԲ նախագահը՝ հորդորելով  զերծ մնալ փոխարկումներից, ձեռնպահ մնալ փոխարժեքի տատանումների վրա գումար աշխատելուց:
Արթուր Ջավադյանը նաև հայտարարեց, որ իրենք տիրապետում են գնաճի զսպման բոլոր միջոցներին: Նրա խոսքով՝ գնաճը վերահսկվում է գրագետ և հստակ քայլերով, գնային չարաշահումները նույնպես վերահսկվում են, իսկ պղտոր ջրում ձուկ որսացողները պատժվելու են:
«ՀՀ-ում առևտուր իրականցվում է ՀՀ դրամով, ձեզ ոչ ոք իրավունք չունի պարտադրել, որ դուք վճարեք արտարժույթով»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով բանկային համակարգին՝ ԿԲ նախագահը վստահեցրեց, որ այսօր գործում է հուսալի և կայուն բանկային համակարգ: Բանկերը կարող են սպասարկել իրենց բոլոր պարտավորությունները: ԿԲ-ն սահմանափակում չի դրել և չի դնելու բանկերի վրա: Կենտրոնական բանկը կպատժի այն դեպքում, երբ բացահայտվի, որ բանկերը հրաժարվում են սպասարկել հաշիվները և ավանդները:
«Եթե նման դեպքեր լինում են, մեզ անպայման տեղեկացրեք: Մեր այս պահին ունեցած ռեզերվներն ապահովում են չափից ավելը, որը նախատեսված է միջազգային պրակտիկայով: Այս պահին մենք ունենք մոտ երեք ու կես ամսվա ծածկույթ. դա նշանակում է, որ մենք արտարժույթի խնդիր այս պահին չունենք»,-ասաց նա:
ԿԲ նախագահի խոսքով՝ բանկերը փող ունեն, ուղղակի այդ փողի մի մասը Հայաստանում է, մի մասը՝ դրսում, եթե նույնիսկ Հայաստանում բոլորը որոշեն փոխարկել իրենց դրամն այլ արժույթով, իրենք այդ հնարավորությունն ունեն:
Հարցին, թե ինչ է անում ԿԲ-ն այդ խուճապը վերացնելու համար, նախագահը պատասխանեց. «Մենք ժամանակավոր հայտարարել ենք նոր խաղի կանոններ, օրական վաճառք է իրականացվում, հետո մենք վերադառնալու ենք մեր բնականոն ռիթմին: Այս կարճ ժամանակահատվածի ընթացքում ամեն ինչ գալու է իր տեղը: Բորսայում բանկերն են լինելու ակտիվ: Մենք մեր ամբողջ գործիքակազմն օգտագործում ենք, մենք ինդիվիդուալ աշխատանքներ ենք տանում բանկերի հետ: Վերջ ի վերջո այս վիճակի վերջնական կրողը լինելու են բանկերը: Առաջին շահագրգիռը հենց առևտրային բանկերն են, որ այս վիճակը կայունանա»:
Ինչ վերաբերում է գների  չարաշահումներին, ապա Արթուր Ջավադյանը տեղեկացրեց, որ տասնվեց վարչական վարույթ են սկսել արդեն: «Մենք մեր բոլոր պատժամիջոցները հրապարակում ենք, եղել են նաև դիմումներ աշխատանքից  ազատվելու մասին: Մենք վերահսկում ենք ՀՀ ֆինանսական շուկաների մասնակիցներին: Եթե բանկերի կողմից կան չարաշահումներ, մենք  հայտնաբերում և պատժում ենք: Եթե դուք սպասում եք գլխատումներ, դա մեր գործը չէ»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով կուտակային կենսաթոշակի արժույթին, ապա ԿԲ նախագահը նշեց, որ  հաշվարկները կան, մարդիկ կենսաթոշակ են ստանալու ՀՀ դրամով, եթե ապագայում արժեզրկում լինի, այդ շահութաբերությունն ավելանալու է: «Կուտակայինի ֆոնդային ընկերությունները տոկոսադրույքներն ավելացնելու են: Այդտեղ ռիսկը բացակայում է»,–ասաց նա:

Глава Центробанка Армении предрек укрепление драма и констатировал наличие у регулятора инструментов для сдерживания инфляции 12/17/2014   17:04  |  Актуальная тема
Курс доллара в Армении на данный момент ревальвируется в основном по причине паники и спекулятивных действий со стороны некоторых субъектов. Об этом на пресс-конференции в среду заявил председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, передает Tert.am.
"Девальвация армянского драма действительно имеет место быть, однако после рассмотрения спекулятивной ситуации национальная валюта существенно вырастет в цене”, - отметил глава ЦБ, призвав граждан воздержаться от необоснованных конвертаций и попыток заработать на колебаниях курса.
Артур Джавадян также заявил, что они владеют всеми средствами сдерживания роста цен. По его словам, инфляция находится под контролем и пообещал наказать тех, кто пытается ловить рыбу в мутной воде.
Он также констатировал, что торговля в Армении ведется в драмах и никто не может принудить граждан платить в инвалюте.
Джавадян также отметил, что в Армении действует надежная и стабильная банковская система: банки могут обслуживать все свои обязательства. ЦБ не собирается ограничивать их деятельность. Регулятор привлечет к ответственности банк в том случае, если выяснится, что банки отказываются от обслуживания счетов и вкладов.
“В случае выявления подобных злоупотреблений обязательно сообщите нам”, – сказал председатель Центробанка. Глава Центробанка заверил, что проблем с валютой у Армении на данный момент нет.
По словам Джавадян, банки располагают достаточной ликвидностью. Что касается мер, предпринимаемых для устранения паники, глава ЦБ отметил: ”Мы ежедневно осуществляем продажу, после чего вернемся к штатному режиму. За кратчайшие сроки все встанет на свои места. Мы используем весь свой инструментарий и проводим индивидуальную работу с банками. В стабилизации ситуации в первую очередь заинтересованы коммерческие банки”, - заявил он.
Что касается роста цен на потребительские товары, Артур Джавадян сообщил о том, что открыто уже более 16 административных производств.”Мы контролируем участников финансового рынка. Армении.Если банки допускают злоупотребления, мы это выявляем и наказываем”, - сказал он.