Տնտեսական մեկնաբանը՝ դրամի արժեզրկման մասին. «Դեռևս հարց է՝ արդյոք նոր փոխարժեքն արտացոլո՞ւմ է իրական վիճակը» 11/25/2014   16:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դոլարի 410 դրամ փոխարժեքն, իրոք, չէր արտացոլում իրական հավասարակշիռ վիճակը»,- «Փաստինֆո»-ի խնդրանքով անդրադառնալով դրամի՝ վերջին օրերին արձանագրված արժեզրկմանը՝ ասաց տնտեսական մեկնաբան Բաբկեն Թունյանը՝ միաժամանակ  հավելելով. «Այլ հարց է՝ որքանո՞վ էր ճիշտ 2-3 շաբաթ շարունակ զսպել փոխարժեքն ու հանկարծ թույլ տալ, որ այն մեկ օրում արժեզրկվի 4%-ով։ Բացի այդ, դեռևս հարց է՝ արդյոք նոր փոխարժեքը արտացոլո՞ւմ է իրական հավասարակշիռ վիճակը, թե՞ դեռ ճշգրտվելու տեղ կա»:
Համաձայնելով տեղի ունեցածի շուրջ ԿԲ-ի նշած պատճառների հետ՝ տրանսֆերտների նվազում, ներդրումների դանդաղում, արտահանման աճի տեմպի դանդաղում և այլն, Բաբկեն Թունյանը նշեց նաև, որ բացասական դեր են ունեցել նաև սպասումներն ու «որոշ ֆինանսական կառույցների սպեկուլյատիվ գործելաոճը, որոնք հրաժարվում էին դոլար վաճառել՝ ստեղծելով դեֆիցիտ»։
«Այս ամենի արդյունքում բնական է, որ դրամը պետք է արժեզրկվեր»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Պատասխանելով դրամի արժեզրկման՝ հայաստանյան տնտեսության վրա հնարավոր բացասական հետևանքների մասին մեր հարցին՝ Բաբկեն Թունյանը նշեց, որ այս պահին վտանգ չկա, միակ վտանգը, ըստ նրա, հնարավոր խուճապն է:
«Այսինքն՝ եթե մեր հայրենակիցներն ու ֆինանսական կառույցները, սպասելով դոլարի հետագա թանկացման, խուսափեն դոլար վաճառելուց ու փորձեն արտարժույթ կուտակել, դա արդեն անկանխատեսելի հետևանք կունենա. սպասումները կարող են ավելի ու ավելի արժեզրկել դրամը»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ այդուհանդերձ հույս հայտնելով, որ նման բան տեղի չի ունենա։
«Կանխատեսումներ անելն անշնորհակալ գործ է, ամեն դեպքում կարծում եմ, որ եթե հաղթահարվի շուկայական այս լարվածությունն ու անորոշությունը, դրամը մինչև տարեվերջ կարող է մի քանի կետով արժևորվել»,- ասաց նա:
«ԿԲ-ն իր հայտարարության մեջ նշել էր, որ փոխարժեքի ճշգրտումը կնպաստի տնտեսական աճին, արտահանմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և այլն։ Սա հնարավոր է, սակայն՝ ոչ միանգամից, այլ՝ երկարաժամկետ հեռանկարում։ Բյուջեի վրա բացասական ազդեցություն դժվար թե ունենա։ Հակառակը՝ կավելանան ներմուծումից բյուջե մտնող հարկերն ու տուրքերը։ Իսկ բացասական հետևանքը երևալու է շատ արագ։ ԿԲ-ն նշում է, որ դրամի արժեզրկումը նպաստում է բնակչության կողմից ստացվող տրանսֆերտների գնողունակության աճին»,- լավատեսական կանխատեսում արեց Բաբկեն Թունյանը՝ չթաքցնելով նաև բացասական սպասումները:
«Ներմուծվող ապրանքների գներն են թանկանալու, ինչն ազդելու է բոլոր շերտերի վրա։ Նաև մեծապես տուժում են դոլարային վարկեր ունեցող մեր համաքաղաքացիները, որոնց պարտքային բեռն էլ ավելի է ծանրանալու»,- մեր հարցերին ի պատասխան ասաց տնտեսական մեկնաբան Բաբկեն  Թունյանը:
08:14 25/11/2014  |  ՄամուլԵրեք շաբաթվա ընթացքում ԿԲ-ն 92 մլն դոլարի ինտերվենցիա է արել` դրամի արժեզրկումը կանխելու նպատակով. «Հայկական ժամանակ»
18:03 24/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտարարություն. ԿԲ պահուստները լիովին բավարար են՝ կանխելու փոխարժեքի բոլոր տեսակի արհեստական տատանումները
16:32 11/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿԲ-ն հերքում է. ՀՀ կենտրոնական բանկին պատկանող որևէ սերվեր չի կոտրվել
18:55 12/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿԲ խորհուրդը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն իջեցրել է 0.25 տոկոսային կետով
21:41 27/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԿԲ նախագահ. 2013 թ. ավարտվում է 6%-ից ցածր գնաճով
17:22 20/09/2013  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՇաբաթական ամփոփ տվյալներն` ըստ Կենտրոնական բանկի
18:52 17/09/2013  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՏրամադրվել են արտասահմանյան վճարահաշվարկային համակարգերում մասնակցության թույլտվություններ

Кто выиграет и кто проиграет от девальвации армянского драма? Комментарий и прогноз экономического обозревателя 11/25/2014   17:17  |  Лента новостей
“Цена в 410 драмов за $1 не отражала реального сбалансированного положения дел и еще вопрос, отражает ли истинное положение вещей новый курс”,- заявил экономический обозреватель Бабкен Тунян, комментируя по просьбе ИА “ФактИнфо” сложившуюся в последнее время ситуацию с девальвацией армянского драма.
Согласившись с указанными Центробанком причинами, среди которых сокращение объема трансфертов, замедление притока инвестиций и темпов роста экспорта и т.д., Бабкен Тунян отметил , что негативную роль в этой истории сыграли ожидания, а также спекулятивные методы ряда финансовых структур, которые отказываются продавать доллары, создавая тем самым его дефицит.
“На фоне всего этого девальвация драма представляется вполне естественной”, - пояснил собеседник агентства.
Что же касается возможных негативных последствий падения драма, то Бабкен Тунян не видит в данный момент угрозы, кроме риска возникновения паники.
“Если наши соотечественники и финансовые структуры в ожидании дальнейшего укрепления драма воздержатся от продажи долларов и станут накапливать валюту, то это обернется непредсказуемыми последствиями: ожидания могут еще более девальвировать драм”, - предположил Тунян, надеясь при этом на иное развитие событий.
Прогноз – дело неблагодарное. В любом случае я полагаю, что если удастся преодолеть напряженность на рынке и неопределенность, драм к концу году может несколько укрепить свои позиции.
“ЦБ в своем заявлении отмечал, что корректировка обменного курса будет способствовать экономическому росту, экспорту, созданию новых рабочих мест и т.д. Этого можно достигнуть, но не сразу, а в долгосрочной перспективе. Вряд ли это негативно скажется на бюджете. Напротив, увеличится объем налоговых поступлений в бюджет от экспорта отечественной продукции, а негативные последствия проявятся скоро. ЦБ отмечает, что девальвация драма способствует повышению уровня платежеспособности той части населения, которая получает трансферты”,- заявил не без оптимизма Бабкен Тунян, не скрывая при этом и негативных ожиданий.
Вырастут цены на импорт, что повлияет на все слои населения. Сильнее всего пострадают наши соотечественники с долларовыми кредитами, долговое бремя которых еще более отягчится”, - резюмировал экономический обозреватель Бабкен Тунян.