Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Թատրոնի միջազգային ինստիտուտի 34-րդ կոնգրեսի մասնակիցներին 11/17/2014   21:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել Թատրոնի միջազգային ինստիտուտի 34-րդ կոնգրեսի մասնակիցներին:
«Մեծարգո հյուրե՛ր,
Թատրոնի միջազգային ինստիտուտի կոնգրեսի կազմակերպումը Երևանում նշանակալի իրադարձություն է մեր երկրի մշակութային կյանքում, և ես ջերմորեն ողջունում եմ կոնգրեսի բոլոր մասնակիցներին:
Վստահ եմ, որ տասնյակ տարիների գործունեությամբ ինստիտուտը եղել է մշակութային կամուրջ տարբեր ազգերի ու երկրների միջև՝ նպաստելով ժողովուրդների հոգևոր մերձեցմանը և փոխադարձ ճանաչմանը: Ուրախ եմ, որ Հայաստանի թատերական գործիչների ազգային կենտրոնը նույնպես այս հեղինակավոր կազմակերպության մասն է, և պատահական չէ, որ Թատրոնի միջազգային ինստիտուտի կողմից ընդունվել է կենտրոնի հրավերը՝ իր հերթական՝ 34-րդ կոնգրեսը Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ:
Հայաստանը վաղնջական ժամանակներից ունի թատերական ավանդույթներ, ինչպես նաև մշակույթը համամարդկային բարոյական որակների բարձրացմանը, ժողովուրդների բարեկամությանը և աշխարհի խաղաղությանը ծառայեցնելու խորապես գիտակցված սկզբունքներ:
Համոզված եմ, որ ներկա կոնգրեսը կդառնա համագործակցության, նոր ծրագրերի ու նախագծերի իրականացման հարթակ, կնպաստի արդի թատրոնի զարգացման միտումներին և առկա խնդիրների լուծմանը:
Հաջողություն և արդյունավետություն եմ մաղթում կոնգրեսի աշխատանքներին, իսկ մասնակիցներին՝ ջերմ ու անմոռաց տպավորություններ Հայաստանից»:
09:56 02/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ

Президент Армении направил послание участникам 34-го конгресса Международного института театра 11/18/2014   09:05  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян направил послание участникам 34-го конгресса Международного института театра. Текст послания размещен на официальном сайте главы государства.Президент Армении Серж Саргсян направил послание участникам 34-го конгресса Международного института театра. Текст послания опубликован на официальном сайте главы государства.
“Многоуважаемые гости!
Организация конгресса Международного института театра в Ереване – значимое событие в культурной жизни нашей страны, и я горячо приветствую всех участников конгресса.
Уверен, что деятельностью на протяжении десятилетий институт был культурным мостом между разными нациями и странами, способствуя духовному сближению народов и их взаимному узнаванию. Я рад, что Национальный центр театральных деятелей Армении также является частью этой авторитетной организации, и не случайно, что Международный институт театра принял приглашение центра о проведении его очередного, 34-го конгресса в Армении.
Армения с древних времен имеет театральные традиции, а также глубоко осознанные принципы использования культуры для повышения общечеловеческих нравственных качеств, дружбы народов и мира во всем мире.
Убежден, что нынешний конгресс станет площадкой для сотрудничества, реализации новых программ и проектов, будет способствовать тенденциям развития современного театра и решению имеющихся проблем.
Желаю работе конгресса успехов, а его участникам – теплых и незабываемых впечатлений из Армении“, - говорится в послании президента Армении.